szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Számos külföldi lap foglalkozott csütörtökön a magyar választási kampánnyal és a választások várható kimenetelével. A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap és a liberális Süddeutsche Zeitung a választások előtti belpolitikai helyzetről közölt beszámolót csütörtöki számában, a Die Zeit című liberális hetilap pedig Orbán Viktorról közölt portrét az online kiadásában. A francia Libération az Ángyán-Horváth-Hadházy triumvirátus szélmalomharcával foglalkozott.

A FAZ És mégis rá szavaznak címmel közölte Stephan Löwenstein írását, aki kiemelte: a jelek szerint az ellenzék már beletörődött sorsába, hiszen Orbán Viktor győzelmében már alig valaki kételkedik. Kifejtette: a baloldali ellenzék heterogenitása és vezetőinek kölcsönös ellenszenve miatt a Fidesz könnyűszerrel ki tudja játszani őket egymás ellen. Tovább nehezíti a baloldal helyzetét a Simon-ügy – írta a FAZ szerzője, megjegyezve, hogy a "nevető harmadik" a Jobbik lehet a választáson, és az LMP is profitálhat a baloldal megosztottságából és gyanús ügyeiből

A Süddeutsche Zeitung "Egy korszak hajnalán" címmel közölte Cathrin Kahlweit írását. Orbán Viktornak "minden esélye megvan arra, hogy vasárnap ismét győzelmet arasson". A baloldali ellenzék helyzetét nehezítik a személyi viták, a szövetség tagjai közötti béke törékenysége, egy "adózási botrány" és "az Orbán személyére szabott média- és kampányszíntér" – tette hozzá Kahlweit, megjegyezve, hogy a választáson előretörhet a Jobbik.

Tehetséges, öntörvényű és a hatalom megszállottja

A Die Zeit Tehetséges, öntörvényű és a hatalom megszállottja címmel közölte Justus von Daniels írását Orbán Viktorról. A szerző úgy vélte: a kormányfő, akit már 25 évesen nemzedéke legnagyobb politikai tehetségeként tartottak számon, "egy kiválasztott magabiztosságával kényszeríti rá magát országára, és nagyon úgy tűnik, hogy (...) újraválasztják". Hozzátette: Orbán "jó hatalomtechnikus" és jól használ fel különböző politikai hagyományokat a saját javára. Orbán Viktor "nem építi le a demokráciát és a jogállamiságot, hanem egyszerűen nem veszi komolyan. Mindegy neki, hogy milyen jogkörökkel rendelkezik az alkotmánybíróság és mennyire szabad a sajtó. A lényeg az, hogy most nem zavarják" – írta a Die Zeit szerzője.

Orbán Viktor politikájáról közöl választás előtti elemzéseket a The Economist és a Financial Times is.

A The Economist című hetilap  online kommentárrovatában megjelent cikk szerint kevés politikai vezetőt öveznek olyan szenvedélyes indulatok, mint a magyar kormányfőt. Orbán Viktort "messianisztikus önhit kerítette hatalmába", támogatói részéről pedig szinte kultikus elkötelezettséget élvez. Hívei a nemzet megváltójaként tisztelik, aki kimentette Magyarországot az Európai Unió, az IMF, a ragadozó multik, a kapzsi bankok és az országot a külföldieknek kiárusítani kész liberálisok szorításából. Bírálói szerint ugyanakkor a magyar miniszterelnök az autokratizmus felé halad. A brit politikai-gazdasági folyóirat szerint ha Orbán Viktor megnyeri a vasárnapi választásokat, a következő négy évet várhatóan a hatalom további központosítására, az ország képzeletbeli ellenségeinek támadására és a máris mélyen megosztott társadalom további polarizálására használná.

Kester Eddy, a Financial Times budapesti tudósítója azt írta a lap Európa-rovatában közölt elemzésében, hogy Orbán Viktor bírálói megkérdőjelezik a gazdasági előrelépésekről szóló adatokat. A kritikusok szerint a gazdaságpolitika fenntarthatatlan, súlyosan károsítja a befektetői bizalmat és részrehajló módon a kormányközeli oligarchák cégeit támogatja. A brit gazdasági-politikai napilap idézi Bajnai Gordon volt miniszterelnököt, aki szerint a kormány "szemezget a statisztikákból", és a Fidesz nem teremtett növekedést. Bajnai szerint a magyar gazdaság teljesítménye még mindig csak 1,5 százalékkal nagyobb, mint négy éve, és 4-5 százalékkal elmarad a 2008-as globális válság idején mérttől.

Az Ángyán-Horváth-Hadházy triumvirátus a francia sajtóban

Hármasban az oligarcha ellen címmel közölt elemzést a Libération. A francia baloldali lap a gyanús állami földpályázatokkal kapcsolatos jelentést megfogalmazó Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium lemondott parlamenti államtitkára, az áfabotrányt kirobbantó Horváth András, a NAV volt alkalmazottja és a szekszárdi "trafikmutyit" leleplező Hadházy Ákos volt fideszes önkormányzati képviselő történetén keresztül mutatta be az oligarchaügyeket. "Látták a rezsimet sikkasztani vagy terrorizálni a köztisztviselőket, s a parlamenti választások jelöltjeként megpróbálják felrázni a nemzetet az apátiából." A cikkszerző Florence La Bruyere szerint ők "egy elveszett morál hírnökei, három muskétás, akik nemet mernek mondani Orbán Viktor korrupciós rezsimjére". Nem félve az elszigetelődéstől, kampányolnak a parlamenti választáson, amelyet a Fidesznek jó esélye van megnyerni – jegyezte meg a tudósító.

Kiemelte, hogy ők hárman ugyanakkor "hiába papolnak", mert apátia uralkodik az országban. "Orbán Viktor pedig megértette, hogy felépíthet egy tekintélyelvű rezsimet, amelyben az állampolgár azzal a feltétellel őrizheti meg a szabadságát, hogy nem politizál" – írta a Libération.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!