Tetszett a cikk?

A Kuvaitban állomásozó brit és amerikai alakulatok a hét végén elfoglalták támadó hadállásaikat, s a katonai akció várhatóan szerda vagy csütörtök hajnalban indul - írta katonai illetékeseket idézve a Sunday Telegraph konzervatív brit lap. Az Azori-szigeteken vasárnap este hat óra után kezdődő amerikai-brit-spanyol hármas csúcstalálkozó előtt washingtoni berkekben egyre nyíltabban vonják kétségbe egy újabb iraki határozat elfogadásának esélyét. Elemzők szerint elképzelhető, hogy az Egyesült Államok ENSZ-jóváhagyás nélkül néhány napon belül megtámadja Irakot.

Először vetett be B-1-es nehézbombázót pénteken az amerikai légierő az iraki repüléstilalmi övezetekben észlelt célpontok ellen - közölték a Pentagonban. A B-1-es adja az amerikai hadászati légierő gerincét, a hangsebességnél gyorsabb bombázó 84 darab, egyenként 225 kilogrammos bombát vihet fegyverzetként. Közben újabb nyolc amerikai hadihajó haladt át szombaton a Szuezi-csatornán, s a Vörös-tengeren keresztül a Perzsa-öböl felé tart.
Az amerikai hadihajókat azért vezényelték a Perzsa-öböl irányába, mert Törökország még nem engedélyezte az amerikai repülőgépek számára az ország légterének használatát, s egyelőre nem is tervezi az ankarai parlament elé vinni a kérdést. Hivatalosan meg nem erősített jelentések szerint Washington a halogatás miatt már vissza is vonta azt a 15 milliárd dolláros, Törökországnak felkínált gazdasági segélycsomag-ajánlatát, amelyet a török terület és légtér felhasználásáért ígért korábban Ankarának. George W. Bush amerikai elnök figyelmeztette Törökországot, hogy csapatainak egyoldalú észak-iraki beavatkozása az amerikai és török erők közötti konfrontációhoz vezethet egy iraki háború esetén - jelentette vasárnap a Milliyet című isztambuli napilap. Háború esetére Törökország katonák küldését tervezi Irak északi részébe, nehogy az ott élő kurdok kikiáltsák önálló államukat, és ezzel török szempontból nézve veszélyes példát adjanak a Törökország délkeleti részén élő kurd lakosságnak.
Belgium nem fogja átengedni területén az amerikai katonai erőket és fegyvereket, ha az Egyesült Államok ENSZ-felhatalmazás nélkül indít háborút Irak ellen - közölte vasárnap Louis Michel belga külügyminiszter. "Ha az amerikaiak törvényen felül helyezik magukat, nincs ok rá, hogy mi ebben a cinkosaik legyünk" - mondta a belga közszolgálati televízióban. Az amerikai haderő Európában - főleg Németországban - állomásozó alakulatait és felszereléseit több hét óta rendszeresen a belgiumi Antwerpenen keresztül szállítják a Perzsa-öböl térsége felé.
Csak a VX ideggáz megsemmisítéséről és a gyártókapacitások leépítéséről számolt be Irak az ENSZ-hez eljuttatott legújabb jelentésében, a lépfene-készletek sorsáról nem közölt adatokat. Az AFP értesülése szerint Irak kétnapos haladékot kapott arra, hogy beszámoljon az ENSZ-nek lépfenebaktérium-készleteinek sorsáról. Az iraki fegyverzetellenőrök vezetői hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsával konzultálnak Bagdad legújabb meghívásáról. Bagdad kérte: az ellenőrök vezetői "a lehető leghamarabb" látogassanak el Irakba, hogy felgyorsítsák az együttműködést a leszerelés témájában. Hivatalos ENSZ-forrásokból meg nem erősített hírek szerint viszont az ENSZ fegyverzetellenőrei arra készülnek, hogy esetleg már szerdán elhagyják Irakot.
Az Azori-szigeteken vasárnap este hat óra után kezdődő amerikai-brit-spanyol hármas csúcstalálkozó előtt washingtoni berkekben egyre nyíltabban vonják kétségbe egy újabb iraki határozat elfogadásának esélyét. Egy magas rangú amerikai tisztségviselő gyakorlatilag lehetetlennek nevezte, hogy a háborút törvényesítő határozat többséget kapjon az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Emiatt egyre több helyen számolnak azzal, hogy az Egyesült Államok ENSZ-jóváhagyás nélkül néhány napon belül megtámadja Irakot. George W. Bush amerikai elnök vasárnap kora reggel elhagyta Camp David-i rezidenciáját, érkezését nem sokkal este 6 óra után várják a Portugáliához tartozó Azori-szigetekre, ahol Tony Blair brit, José María Aznar spanyol és - vendéglátóként - José Manuel Durao Barroso portugál miniszterelnök fogadja majd. Bush elnök bizalmas tanácskozását a spanyol és a brit kormányfővel kevesebb mint öt órásra tervezték - értesült az AP amerikai hírügynökség. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!