Tetszett a cikk?

Harminc év körüli szőke hajú nő után nyomoz a francia rendőrség a vonatrobbantással fenyegetőző titokzatos "AZF-csoport" ügyében.

A párizsi belügyminisztériumba több bejelentés érkezett arról, hogy a több mint ötmillió dolláros váltságdíjat követelő csoport nevében február közepén telefonon jelentkező nőt látni vélték a francia fővárosban és környékén a rendőrséggel folytatott rövid üzenetváltások idején. Egy szemtanú a párizsi Gare de Lyon pályaudvaron figyelt fel egy izgatott nőre. Az illető egy rövid beszélgetés után a telefonfülkéből távozóban beszállt egy fehér színű furgonba, amelynek volánjánál egy férfi ült. Sem a nő vonásait, sem a gépkocsit vezető személyt nem tudta leírni a bejelentő, így robotkép sem készült róluk. Az autó rendszámából is csak a megyét jelző két számjegyet látta, ez pedig nem elég a kocsi azonosításához.



A rendőrség terrorellenes ügyosztálya és a szervezett bűnözéssel foglalkozó részleg párhuzamos nyomozást folytat, a vizsgálatba 600 nyomozót vontak be. A szakemberek egyelőre nem tudják eldönteni, hogy terroristákkal vagy mindenre elszánt, igen jól felkészült pénzvadászokkal állnak szemben. A belügyminisztériumba küldött levelekről íráselemzők megállapították, hogy szerzőjük jól tud franciául. A hibátlan szövegből kitűnik, hogy katonai szakismeretekkel rendelkező személyről van szó.



Az "AZF-csoport" december közepén küldött első ízben levelet a belügy párizsi központjába és az Élysée elnöki palotába, ezt három újabb küldemény követte. Később telefonhívásokban, majd a Libération apróhirdetés rovatában követelte, hogy a francia állam fizessen négymillió eurót és egymillió dollárt, ellenkező esetben szabályos időközönként felrobbantják a francia államvasutak 30 ezer kilométer hosszúságú hálózatának tíz ismeretlen pontján elrejtett pokolgépeket. A csoport útmutatása alapján a rendőrség február 21-én megtalálta azt a robbanószerkezetet, amelyet az AZF egy Limoges környéki viadukt vasúti sínjei alá helyezett. A belügyminisztérium ekkor a feltételek szerint zsákokba rakta a kívánt pénzösszeget - 100 eurós, illetve 100 dolláros használt címletekben -, és a megadott időpontban, március 1-jén egy rendőrségi helikopter útnak indult a randevú helyszínére. A belügyesek valamiért elvétették a célt, majd a történetről két nap múlva beszámolt a sajtó. Az AZF-csoport azóta nem hallat magáról. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!