Tetszett a cikk?

Az új tagállamok listáin több sztár neve is feltűnt, de az eredmények azt mutatják: a pártok szándékai ellenére a választópolgárokat nem vették le lábukról a nagy nevek.

Általánosan elmondható, hogy nem sikerült a hírességek politikai kalandja az európai parlamenti választásokon. Dolly Buster volt pornókirálynő független jelöltként indult a cseh megmérettetésen, azonban Független Kezdeményezés nevű pártja mindössze 16 762 szavazatot kapott, ami mindössze 0,71 százalékos eredményt jelent. Dollyt csupán az vigasztalhatja, hogy nem ő volt az egyetlen hopponmaradt híresség Csehországban: Pavel Dobes és Jaroslav Hutka folkénekesek sem kerültek be a parlamentbe.



Elbukott Walesa fia



Erki Nool olimpiai aranyérmes észt tízpróbázó ugyancsak kudarcot vallott. Honfitársnője, a Dior után az észt konzervatívok arcaként megismert Carmen Kass szupermodell sem utazhat Brüsszelbe. Jaroslaw Walesa, a közkedvelt volt lengyel államfő, Lech Walesa fia szintén elvérzett a lengyel voksoláson.



Vannak azonban üdítő kivételek: ilyen Peter Stastny volt szlovák jéghokis. A 47 éves sportember 15 éves amerikai jégkorongos karrierrel a háta mögött az Európai Parlament padsoraiba ül át rövidesen, mégpedig Mikulás Dzurinda kormányfő pártjának listavezetőjeként. Ezzel Stastny frakciótársa lesz Ari Vatanen volt finn autóversenyzőnek, aki a francia Népi Mozgalom Uniója (UMP) párt színeiben jutott be a Parlamentbe.



Remek remekelt



Vladimir Remek, a csehek egyetlen űrt megjárt kozmonauta szintén újabb magasságokba jutott: a kommunisták listáján került a Strasbourgba induló 24 cseh képviselő közé. Lengyel űrhajóstársa, Miroslaw Hermaszewski elbukott a szavazáson.



A Nobel-díj sem segített José Saramago 81 éves portugál írón. Teljes kudarcot vallott a finn konzervatívok azon kísérlete is, hogy Juha Kankkunen négyszeres ralivilágbajnok és Viivi Avellan, a csinos televíziós sportriporternő indításával nyerjenek meg új választói rétegeket. Finnországban a centrum is hiába állította csatasorba az 1976-os Európa szépét, Riitta Va:isa:nent, egy televíziós játéksorozat műsorvezetőjét, egyben lótenyésztőt, valamint pártbéli társát, Kari Salmelainent, aki főfoglalkozásban egy televíziós ismerkedőshow házigazdája.



Mussolini lánya is próbálkozott



Egyes tagországokban nyerő egyvelegnek bizonyult a televíziós ismertség és az éppen regnáló kormánnyal való elégedetlenség. Nagy-Britanniában például a BBC volt műsorvezetője, Robert Kilroy-Silk EU-ellenes Függetlenségi Pártjával jócskán hasznot húzott Tony Blair miniszterelnök belpolitikai problémáiból, kihasználva egy másik tv-sztár, a 71 -éves Joan Collins segítségét is a kampányban.



Olaszországban Lilli Gruber televíziós sztárújságírónő Silvio Berlusconi engesztelhetetlen ellenfeleként kiharcolt magának egy helyet a strasbourgi Európai Parlamentben. Hétfőn még nem lehetett tudni, hogy Alessandra Mussolini, a néhai diktátor szélsőjobboldalon politizáló lánya sikeresen vette-e az akadályt a versenyben. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!