Tetszett a cikk?

Az Európai Unió 25 tagállamából még 13-ban van hátra az uniós alkotmány megszavazása.

Népszavazást rendeznek: Luxemburgban július 10-én, Dániában szeptember 27-én, Portugáliában valószínűleg október 2-án vagy 9-én, Lengyelországban várhatóan az év végén, Nagy-Britanniában egy még ki nem jelölt napon, de valószínűleg 2006 elején, Írországban legkésőbb 2006 végén.

A parlament dönt: Belgiumban 2005 vége előtt, Cipruson június 30-án, Észtországban a kormány már május 10-én beterjesztette a törvényt, de még nem vették napirendre, Finnországban várhatóan az év vége felé, Máltán július közepén, Svédországban decemberben.

Csehországban még nem dőlt el semmi. Egy lehetséges referendum időpontja 2006. június, amikor általános választásokat tartanak.   

Az országok, amelyek már elfogadták az alkotmányt: népszavazással Spanyolország, a parlamentben Litvánia, Magyaroszág, Ausztria, Németország, Görögország, Olaszország, Szlovákia, Szlovénia és Lettország.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.

MTI Világ

A bővítésnek köszönhető a holland "nem"?

Az európai alkotmányra kimondott francia és holand "nem" elsősorban az Európai Unió gyors kibővítésének a következménye - véli a cseh sajtó, amely szerint újra kell gondolni a dolgokat.

Világ

"Európa kicsit ki van ütve, de felépül”

A hollandiai referendum után közzétett előzetes eredmények szerint a részvételi arány 62,8 százalék volt. Nemmel szavazott 61,6 százalék, igennel 38,4 százalék. Térségünk vezetői politikusainak első értékelései kicsit már a jövő várható fejleményeit is felvázolják.

MTI Világ

Hollandia is nemet mond

A holland szavazópolgárok meggyőző többséggel nemet mondtak az Európai Unió alkotmányára a szerdai népszavazáson. A nem szavazatok aránya 61,6 százalék volt, az igen szavazatok 38,4 százalékos arányával szemben. A különbség így még a vártnál is nagyobb volt, az utolsó közvélemény-kutatások 55-60 százalékos "nem"-arányt mutattak.