szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Izrael elismerését, a terrorizmus elítélését várja el az Európai Parlament a majdani palesztin kormánytól - derül ki abból az állásfoglalásból, amelyet a palesztin választások után kialakult helyzetet értékelve fogadott el az uniós képviselőtestület.

A január 25-i választások - amelyeken a szélsőséges Hamász szervezet kapta a legtöbb szavazatot - az Európai Unió megfigyelő missziója szerint "mérföldkövet jelentettek a demokratikus intézmények kiépítése útján" - áll az Európai Parlament állásfoglalásában. A képviselők a régióban modellértékűnek tartják a voksolást, amely "világosan megmutatta Palesztina népének demokrácia iránti elkötelezettségét".

A szöveg szerint "az EU és más nemzetközi adományozók támogatása alapvető fontosságú a palesztin nép alapvető szükségleteinek kielégítéshez". A parlament szerint azonban az EU csak akkor lesz továbbra is a Palesztin Nemzeti Hatóság legfőbb segélyezője, ha az új kormány világosan elítéli az erőszakot és elismeri Izraelt.

Az EP "tiszteletben tartja a választások eredményét, és tudomásul veszi a palesztin hatóság elnöke, Mahmúd Abbász azon elkötelezettségét, hogy olyan új kormányt hozzon létre, amely tiszteletben tartja a nemzetközi szabályokat, és elutasítja az erőszakot". Állásfoglalásában az EP úgy véli, a "palesztin politikai színtér radikalizálódását előidéző" választási eredmények elsősorban a palesztin nép átfogó reformok iránti igényét, valamint "a megszállás okozta nehéz életkörülményeket tükrözik".

Az EP szerint "a Kelet-Jeruzsálemról folyó vita a konfliktus egészének részét képezi, és továbbra is tárgyalási téma, különösen a két fél között". A parlament "felszólít a palesztin lakosokkal szembeni hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére és a kelet-jeruzsálemi palesztin intézmények újbóli megnyitására".

A témával kapcsolatban a magyar képviselők közül Tabajdi Csaba (MSZP) foglalt állást. Úgy vélte, "optimizmusra nincsen sok ok a jelenlegi közel-keleti helyzetben. Irak forrong, Irán nukleáris ambíciói veszélyeztetik a térség törékeny stabilitását, a palesztin választások eredménye pedig sokkolta a világ és az unió közvéleményét és politikusait." Tabajdi aláhúzta, "Mahmud Abbász palesztin elnököt nem szabad magára hagyni. Ezért üdvözlendő az unió döntése, amely szerint egyelőre nem függesztik fel a támogatások utalását.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nincs Hamász kormány, ha nem ismerik el Izraelt

Mahmúd Abbász palesztin elnök nem bízza meg kormányalakítással a választásokon győztes Hamász mozgalmat, ha az nem ismeri el Izraelt, és nem mond le az erőszakról - jelentette ki Omar Szuleiman, az egyiptomi hírszerző szolgálatok vezetője.

Vélemény

Hamász, hová mész?

Nem biztos, hogy rontja a közel-keleti béke esélyeit a Hamász gázai győzelme. Az Izrael felszámolására létrejött szervezet ellenzékben elég erős volt ahhoz, hogy megakadályozza az izraeli-palesztin megegyezést. Kicsi ugyan az esélye, mégis, talán, mint kormányzó párt, jobb belátásra jut, és békét köt az ellenséggel. Erre van precedens: ezt tette 1993-ban a Jasszer Arafat vezette PFSZ is.

MTI Világ

Beláthatatlanok a Hamász győzelmének következményei

A radikális iszlámista mozgalomként - Washingtonban és Brüsszelben terrorszervezetként - nyilvántartott Hamász átütő sikere a palesztinai parlamenti választásokon meglepetést keltett az egész világon, bár jó szereplése a belsőleg megosztott, korrupcióval vádolt Fatah-kormányzás fényében előre megjósolható volt. A következmények, főként a közel-keleti békefolyamatra nézve, ma még beláthatatlanok - akkor is, ha a Hamász győzelme mögött leginkább a Fatahnak szánt figyelmeztetés áll.

MTI Világ

A Hamász leszerelné a palesztin lakosságot

Túl sok fegyver van a palesztin utcákon, s a rend helyreállítása érdekében a Hamász le akarja szerelni a lakosságot – mondta el Mahmúd az-Zahar, a Hamász egyik alapítója és vezetője a Libération című francia napilapnak.