Tetszett a cikk?

Az új lengyel kormány levelet írt az Egyesült Nemzetek Oktatási és Kulturális Szervezetének, az UNESCO-nak, amelyben kérik a szervezetet, hivatalos dokumentumaikban változtassák meg az „Auschwitzi Koncentrációs Tábor” nevét „Auschwitz-Birkenau egykori náci német koncentrációs tábor”-ra.

Auschwitz (Oswiecim) látképe lengyel honlapon
A két egybeépült náci haláltábor 1979 óta szerepel az UNESCO – jelenleg 812 helyet tartalmazó – világörökségi listáján. A lengyelek most azt nehezményezik, hogy Auschwitzot – a kért pontosítás hiányában – világszerte sokan nem a mai Lengyelország területén fekvő egykori német náci haláltáborként, hanem röviden és pongyolán, mint „lengyel haláltábort” emlegetik; legutóbb ráadásul éppen egy igen jól tájékozott lap, a hamburgi Der Spiegel hetilap járt el így – tudósított a BBC. „Az ifjabb nemzedékekben nem tudatosul eléggé, hogy a két haláltábort nem lengyelek, hanem németek építették és működtették; s ez elég sok lengyel érzékenységét sérti” – fogalmazott Tomasz Kuncewicz, az auschwitzi ( Oświęcim) Zsidó Oktatási Központ igazgatója.

Jan Jozef Kasprzyk, kulturális minisztériumi szóvivő pedig úgy nyilatkozott: „ különösen külföldön nem tudják, hogy az auschwitz-birkenaui haláltábort nem lengyelek, hanem német nácik építették 1940-től kezdődően”. (Ez egyébként száz százalékig csak a birkenaui táborra igaz – az auschwitzi koncentrációs tábor ugyanis eredetileg lengyel kaszárnyának épült Lengyelország Ausztria által megszállt részén, Krakkótól 31 kilométerre, s a bevonuló németek ama régi lengyel barakkokat alakították át munka-, majd haláltáborrá.)

Kérésére a lengyel kormány az év közepére remél pozitív választ kapni az UNESCO-tól, időközben pedig diplomáciai és média-lobbizást folytat az ügy érdekében: hogy erről meggyőződjünk, elég beleolvasni a PAP lengyel hírügynökség kommentárjaiba, vagy belehallgatni a Polonia rádió idegen nyelvű adásaiba.

Ám az UNESCO lépése előre borítékolható. Az ENSZ-ben minden bizonnyal már azt is megbánták, hogy a „Macedón Köztársaságot” – erőteljes görög lobbizás eredményeképpen – csak azzal a feltétellel vették fel a világszervezetbe, hogy az állam formálisan „Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasága” ( Former Yugoslav Republic of Macedonia, számos dokumentum címlapján „FYROM”) változtatta a nevét. A nemzetközi szervezet álláspontja valószínűleg azonos lesz mindazokéval, akik szerint „Auschwitz” mára a holokauszt, a soá, a népirtás jelképévé vált; nemcsak az ott ténylegesen elpusztított csaknem másfél millió, hanem mind a hatmillió, holokausztban elpusztult zsidó megsemmisítésének szinonimájává is.

G.F.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!