szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A dél-koreai külügyminisztérium szerint súlyos konfliktust idézhet elő Japánnak az a terve, hogy oceanográfiai kutatásokat végez egy, a két ország által vitatott hovatartozású szigetcsoport körül, s e célból rövidesen kutatóhajókat küld a térségbe.

Bekérették a szöuli külügyminisztériumba a japán diplomáciai képviselet vezetőjét, és felszólították: figyelmeztesse a japán illetékeseket, hogy tartsák távol a japán hajókat a szóban forgó tengeri térségtől. "Szöul kemény intézkedéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha Tokió hozzálát tervének megvalósításához, és kutatóhajókat küld a (koreai nevükön) Tokto- (japán nevükön Takesima-) szigetek térségébe" – mondta Csu Kju Ho, a külügyminisztérium szóvivője.

Dél-Korea az előző napon riadókészültségbe helyezte parti őrségét, és húsz hadihajót küldött a vitatott hovatartozású, lakatlan kis szigetek térségébe.

Ban Ki Mun dél-koreai külügyminiszter azonban egyúttal közölte a japán nagykövettel, hogy Szöul kész tárgyalni a területi vitáról, ha Tokió feladja kifogásolt kutatási tervét. A japán kormány nyugalomra intette a dél-koreai felet, de semmi jelét sem mutatta a terv visszavonására irányuló szándéknak.

Felvetett azonban egy olyan javaslatot, hogy egyelőre nem küld kutatóhajókat a térségbe, ha Szöul nem ragaszkodik ahhoz a tengerfenék topográfiájával foglalkozó júniusi nemzetközi konferencián, hogy a vitatott zónában a tengerfenék domborzati képződményeinek koreai elnevezéseit fogadják el nemzetközileg érvényesnek. A szöuli kormány azonnal visszautasította a tokiói javaslatot, mondván, hogy az korlátozni akarja Dél-Korea szuverén jogait.

A területi vita nacionalista szenvedélyeket korbácsolt fel Dél-Korában, ahol amúgy is sokan neheztelnek Japánra a gyarmati múlt miatt és a második világháborús japán hadsereg koreai kegyetlenkedései miatt.

A szigetcsoport két viszonylag nagyobb és 89 apró szigetből, sziklaszirtből, illetve vulkáni sziklából áll. Együttes területük sem éri el az egy négyzetkilométert. A szigetcsoport hozzávetőleg azonos távolságra van a két ország törzsterületétől. Egy francia bálnavadász, Le Liancourt fedezte fel a szigetcsoportot a Nyugat számára 1849-ben, ezért Nyugaton Liancourt-sziklák néven is ismeretes.

Jelenleg Dél-Korea tartja tényleges ellenőrzése alatt, Szöul határőrerőket állomásoztat a szigeteken. A környező vizek gazdag halállománya is vonzóvá teszi a térséget, még inkább azonban az a feltételezés, hogy több milliárd dollár értékű gázlelőhelyeket rejt ott a tenger mélye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Japán-kínai légiharc a földgázért

Harminc alkalommal szálltak fel japán vadászgépek az elmúlt hét hónapban, hogy kínai repülőgépeket akadályozzanak meg az ország légterének megsértésében - közölték japán illetékesek, akik szerint ez a szám a tavalyinak több mint kétszerese.

MTI Világ

Japán nem mondott le az állandó ENSZ BT-tagságról

Japán nem mondott le arról az igényéről, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) állandó tagja legyen, de nem fogja sürgetni a szavazást a világszervezetben a Brazíliával, Németországgal és Indiával közösen benyújtott indítványáról.

Hét nap

VITATOTT JAPÁN ÜNNEP

A japán parlament a múlt héten olyan törvényt fogadott el, amelynek értelmében ismét a néhai Hirohito császárra...

MTI Világ

A japánoknak elegük volt a bűnbánatból

A japán állami vezetők már elég bűnbánatot gyakoroltak a kínaiakkal és a koreaiakkal szemben az ország által a múlt század első felében elkövetett bűnök miatt - véli a japán lakosság csaknem kétharmada a Jomiuri Simbun című jobboldali napilap közvélemény-kutatása szerint.

MTI Világ

Japán 60 éve kapitulált

Japán soha többet ne kezdjen háborút – fejezte óhaját ki Akihito japán császár hétfőn Tokióban, abból az alkalomból, hogy Japán 60 évvel ezelőtt döntött amellett: feltétel nélkül leteszi a fegyvert az Egyesült Államok előtt, és ezzel a II. világháború a csendes-óceáni hadszíntéren is befejeződött.

MTI Világ

Négy szigetről vitázik Japán és Oroszország

Japán továbbra is visszaköveteli Oroszországtól a Kuril-szigetek négy darabját, az úgynevezett Északi Területeket, dacára Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentésének, miszerint azok - a nemzetközi jog által rögzítetten - orosz fennhatóság alá tartoznak.

Hét nap

JAPÁN BOCSÁNATKÉRÉS

A második világháború során okozott hatalmas károkért és szenvedésekért Tokió "mély sajnálatát és szívből jövő...

MTI Világ

Kína megtéríti a japánellenes tüntetések kárát

Kína beleegyezett abba, hogy kártérítést fizet Japánnak az áprilisi japánellenes kínai tüntetések során megrongált javakért. A japán kormánytisztviselő "nagy előrelépésnek" minősítette a megállapodást.

MTI Világ

Japánban is ujjlenyomatot vennének a beutazóktól

Minden beutazó külfölditől ujjlenyomatot vennének és mindegyikről fénykép is készülne a hatóságok számára egy japán terrorellenes törvénytervezet szerint - közölte szerdán Tokióban a bevándorlási hivatal egy névtelenül nyilatkozó illetékese.