szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Halálra ítélte egy iraki bíróság azt az iraki férfit, aki beismerte bűnösségét az ENSZ bagdadi székháza ellen 2003 augusztusában elkövetett öngyilkos merényletben - jelentette be pénteken Genfben Gianni Magazzeni, az ENSZ bagdadi emberi jogi irodájának vezetője.

Az ENSZ-központnak helyet adó egykori Canal Hotelt 2003.augusztus 19-én próbálta meg levegőbe röpíteni az öngyilkos merénylő, aki 225 kilogramm C4-es katonai robbanószerrel megrakott teherautóval hajtott neki az épület körül kiépített biztonsági falnak.

A világszervezet vezetője, Kofi Annan által hidegvérű gyilkosságnak minősített merényletben huszonkét ember vesztette életét, köztük Sergio Vieira de Mello, az ENSZ-főtitkár iraki különmegbízottja és Christopher Klein-Beekman, az ENSZ
Gyermekalapjának (UNICEF) iraki koordinátora.

Magazzeni elmondta, hogy az iraki központi bűnügyi bíróság értesítette az ügyben hozott ítéletről. Az elítélt nevét nem közölték. Csupán azt lehet róla tudni, hogy iraki állampolgárságú, és valószínűleg az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat moszuli sejtjének volt a tagja. A férfi beismerte bűnösségét, ő pénzelte a merénylet megszervezését. A halálos ítéletet megfellebbezte, s a
bíróságnak 30 nap áll a rendelkezésére, hogy döntést hozzon.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Öngyilkos kommandót állított fel Irán?

Irán negyvenezer öngyilkos merénylőből álló „hadsereget” állított fel – állítja egy brit lap. A merénylők feladata, hogy a nyugati világban és Izraelben csapást mérjenek különféle célpontokra - amennyiben támadás érné az ázsiai ország nukleáris létesítményeinek valamelyikét.

hvg.hu Plázs

Már nem vagyunk az öngyilkosok országa

1995-ig Magyarország vezetett az öngyilkosság gyakoriságát tekintve a világon. A XIX. század második felében százezer magyarra 5 öngyilkos jutott, a századfordulón már 20, az első világháború után 28. A mélypontot 1973-ban érte el a magyar társadalom, amikor minden százezer emberből 45 lett öngyilkos. Összehasonlításképp, ez az adat a szomszédos Ausztriában 26, az USA-ban 11, Görögországban pedig 4 volt akkor.