szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Befejeződött az izraeli hadsereg kivonása Libanonból vasárnap hajnalban, a Hezbollah libanoni síita szervezet fegyvereseivel vívott háborút lezáró ENSZ-határozatnak megfelelően - közölték izraeli források.

Az utolsó katona közép-európai idő szerint hajnali fél három után hagyta el Libanont - közölték nevük elhallgatását kérő védelmi illetékesek. Az utolsó harckocsik és katonák Zaritnál lépték át a határt.

"Most a libanoni kormány kezében van a felelősség Libanonért, és természetesen az ENSZ-ében, így a Hezbollah minden tettéért Libanon a felelős" - szögezte le Cvika Golán őrnagy, az izraeli hadsereg szóvivője.

Dan Haluc altábornagy, vezérkari főnök mindamellett vasárnap a katonai rádióban nyilatkozva hangsúlyozta, hogy ha a Hezbollah visszatér Dél-Libanonba, és megpróbálja újjáépíteni infrastruktúráját a határtérségben, "azzal szemben fel fogunk lépni". Megjegyezte, hogy a megosztott Gadzsar határfalu libanoni oldalán még maradt néhány izraeli katona, de reményét fejezte ki, hogy pár napon belül ők is kivonulhatnak onnan.

A 34 napos háborúban, amelyet azután tört ki, hogy a Hezbollah libanoni síita szervezet fegyveresei július 12-én megöltek három izraeli katonát, és kettőt elhurcoltak, mintegy 1200 libanoni - többségében polgári személy - és 157 izraeli halt meg.

A vezérkari főnök arról is beszélt a rádióban, hogy az izraeli hadsereg fontolgatja egy nagyobb szabású szárazföldi offenzíva indítását a Gázai övezetben, megakadályozandó, hogy a palesztinok folytassák házi készítésű Kasszám rakétáik kilövését izraeli területre. Izrael június végén indított átfogó offenzívát az övezetben, miután palesztin fegyveresek a határon átlépve megöltek két izraeli katonát, egyet pedig elhurcoltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Libanon: húsz éve tartanak fogva túszként egy izraeli pilótát

Amikor már mindenki halottnak hitte, a libanoni és izraeli televíziókban most felvételeket mutattak a világ legrégebben fogva tartott túszáról, a román származású izraeli pilótáról, Ron Aradról, akit 1986-ban, Libanon déli részén, egy Phantom gép pilótájaként lőttek ki.

MTI Világ

Feloldották a Libanon elleni tengeri blokádot

Az ENSZ libanoni békefenntartó ereje (UNIFIL) szerint feloldották a Libanon elleni tengeri blokádot pénteken, miután délben megkezdte a libanoni partok ellenőrzését egy ideiglenes nemzetközi haderő.