szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Izrael elismerte, hogy a nyári libanoni háborúban foszforlövedékeket vetett be Hezbollah-célpontok ellen - jelentette vasárnap a Háárec című tel-avivi napilap.

Jákov Ederi parlamenti kapcsolattartásért felelős, tárcanélküli miniszter képviselői kérdésre válaszolva a kneszetben megerősítette, hogy "a hadseregnek különböző formában vannak foszforlőszer, és a Hezbollah síita szervezettel szemben használtak is ilyen gyújtólövedékeket nyílt terepen lévő katonai célpontok támadásakor".
   
Az erősen mérgező foszfor nagy fájdalommal járó, súlyos és gyakran halálos égési sérüléseket okoz. Izrael mostanáig csak azt ismerte el, hogy ilyen lövedékeket célpontok vagy területek "megjelölésére" alkalmazott. A miniszter hangsúlyozta, hogy a nemzetközi jog nem tiltja a foszfor használatát, és a hadsereg a nemzetközi joggal összhangban vetett be ilyen típusú eszközt.
   
Ederi nem pontosította, hogy hol és milyen célpontokat támadtak foszforlövedékekkel. A háború alatt több külföldi média - köztük a CNN amerikai hírtelevízió is - beszámolt arról, hogy libanoni civileken olyan jellegzetes sérülések láthatók, amelyek foszfortámadásra utalnak. Emile Lahud libanoni elnök a harcok alatt szintén azt állította, hogy Izrael foszforlövedékeket vet be a libanoni polgári lakosság ellen, miután számos jelentés látott napvilágot civilek súlyos égési sérüléseiről.
   
Egyes szakértők azt követelik, hogy erősen mérgező hatásuk miatt a foszforlövedékeket sorolják a vegyi fegyverek közé és rendeljék el általános tilalmukat. Izrael és az Egyesült Államok nem írta alá az 1949-es genfi konvenció harmadik kiegészítő jegyzőkönyvét, amely korlátozza a "gyújtófegyverek" használatát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A libanoni hadsereg kész "megtorolni minden izraeli agressziót"

A libanoni hadsereg kész "megtorolni minden izraeli agressziót" - jelentette ki hétfőn Michel Szleiman, a hadsereg főparancsnoka abból az alkalomból, hogy az izraeli hadsereg előző nap befejeződött dél-libanoni kivonulása után a libanoni hadsereg felvonta saját zászlaját az izraeli határ melletti Labbúne településen.

MTI Itthon

Elfogadták a libanoni misszióban való magyar jelenlétet

Az Országgyűlés elfogadta az ENSZ libanoni békefenntartó missziójában való magyar részvételről szóló országgyűlési határozatot. A magyar misszió mandátuma egy évre szól, esetleges meghosszabbításáról az Országgyűlésnek kell döntenie.