Extrém kivégzés a tudomány nevében 6600 volttal

Az amerikai elektromos infrastruktúráért folytatott küzdelem egyik legjelentősebb áldozata az az elefánt volt, akit Thomas Edison ezerötszáz ember előtt végzett ki egy áramcsapással, tettét pedig filmre is rögzítette.

  • Bari Máriusz Bari Máriusz
Extrém kivégzés a tudomány nevében 6600 volttal


Az ezerkilencszázas évek elején Thomas Edison és George Westinghouse küzdött egymással azon, hogy melyikük uralhatja majd a kontinens elektromos infrastruktúráját. Edison szerint míg saját egyenáram-rendszere teljesen biztonságos volt, Westinghouse váltóáramos megoldása kifejezetten halálos, ezt bebizonyítandó, a feltaláló rendszeresen végzett ki kóbor állatokat riválisának áramával - igazából ő is volt az, aki meggyőzte a new yorki hatóságokat arról, hogy használják Westinghouse "halálos" váltóáramát a villamosszékekben.


A feltaláló kivégzéseinek legextrémebbike pontosan 105 éve történt, ekkor sütötte ugyanis halálra a Coney Island-beli Luna Park állatkert Topsy nevű elefántját egy 6600 voltos kisüléssel. Az elefántot eredetileg az állatkert akarta felakasztani, mivel az három év alatt három ápolóját taposta össze, de humanitárius okokból inkább Edisonnak adták, tudományos célú "felhasználásra". A váltóáram halálosságát demonstrálandó, ezerötszáz ember előtt tartott kivégzést (ami előtt az állatot a "biztonság kedvéért" ciános sárgarépával etették meg) Edison filmre is vette, "Electrocuting and Elephant" címmel.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.