szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felére csökkent Barack Obama hátránya a szuperdelegátusok között két hónap alatt Hillary Clintonnal szemben az amerikai demokrata párti elnökjelöltségért folyó küzdelemben.

Hétről hétre többen jelentik be az afro-amerikai szenátor támogatását abból a csaknem 800 szuperküldöttből, akiknek a nyári konvención döntő szavuk lesz annak eldöntésében, hogy ki legyen a Demokrata Párt jelöltje a novemberi elnökválasztáson.

Obama hátránya 21-re olvadt, jelenleg még Clinton vezet 264-243-ra. Ezen a héten hét szuperdelegátus állt az illinois-i szenátor mellé, míg a New York-i szenátor asszony csak négy új küldött támogatását tudta megszerezni.
A CNN hírtelevízió becslése szerint Obama eddig 1730, Clinton 1593 küldöttet "gyűjtött össze". A verseny olyan szoros, hogy a hátralevő kilenc fordulóban nyilvánvalóan egyikük sem tudja megszerezni a jelöltséghez szükséges 2025 delegátust. A döntés így az el nem kötelezett, vagyis saját belátásuk szerint döntő szuperdelegátusok – pártvezetők és választott képviselők - kezében van, akik közül csaknem 300-an még nem nyilvánítottak véleményt.

Mind több az olyan szuperdelegátus, aki megvonja Clintontól lojalitását és Obama oldalára áll. Ezt jelentette be csütörtökre virradóra Joe Andrew, a Demokrata Párt országos bizottságának egykori elnöke. Ő korábban olyannyira Clinton-párti volt, hogy tavaly már akkor bejelentette a volt first lady támogatását, amikor az közölte, hogy megpályázza az elnöki posztot.

Andrew döntését egyebek mellett azzal indokolta - és erről hosszú levelet írt a szuperdelegátusoknak -, hogy az előválasztási küzdelem már gyengíti a Demokrata Párt győzelmi esélyeit. Ha Clinton mellé állna, folytatódna az a folyamat, amely a republikánus elnökjelöltség várományosának, John McCain szenátornak kedvez - fejtette ki.

Hozzátette: Obama két legutóbbi állásfoglalása győzte meg végül arról, hogy ő az alkalmasabb jelölt. Szerinte a szenátor egyfelől - Clintonnal és McCainnel szemben - nem próbál politikai tőkét kovácsolni abból, hogy a benzin adójának átmeneti, nyári felfüggesztését javasolja, másfelől remekül kezelte a rasszista indulatokat keltő egykori lelkipásztora körüli botrányt, a héten egyértelműen elhatárolódott Jeremiah Wright atyától.

Andrew-hoz hasonlóan egyre több demokrata vezető sürgeti a szuperdelegátusokat, hogy az öt hét múlva véget érő előválasztási periódus után minél hamarabb, lehetőleg már júniusban döntsék el, melyik aspiráns jelöltségét támogatják. Félelmüket, hogy a demokrata párti győzelem érdekei sérülnek, megerősíti a legutóbbi Ipsos-felmérés: Clinton és Obama hívei között nagy számban vannak olyanok, akik John McCainre fognak szavazni, ha a vetélytárs szerzi meg a demokrata jelöltséget.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Obama nem lesz Clinton mellett alelnökjelölt

Az amerikai demokrata párti elnökjelöltség megszerzésére törekvő Barack Obama hétfőn kijelentette: esze ágában sincs vetélytársa, Hillary Clinton mellett alelnökjelölt lenni.

MTI Világ

Clinton népszerűsége mélyponton

Az amerikai demokrata párti elnökjelöltségért harcoló Hillary Clinton népszerűsége 2001 óta a legmélyebbre süllyedt az NBC News televízió és a The Wall Street Journal közös felmérése szerint.

MTI Világ

Carter és Gore meggyőznék Clintont, lépjen vissza

Jimmy Carter volt amerikai elnök és Al Gore egykori alelnök a Fox News hírcsatorna szerint arra akarja rábírni Hillary Clinton, hogy lépjen vissza a demokrata elnökjelöltségért folyó versenytől.

MTI Világ

Lemondott Clinton kampánystratégája

Lemondott az amerikai demokrata párti elnökjelöltségért küzdő Hillary Clinton kampánystratégája, Mark Penn, miután kiderült, hogy ő a kolumbiai kormánnyal szerződésben álló Burston-Marsteller PR-cég elnök-vezérigazgatója.

MTI Világ

Clintonné és Obama harca a sztárokat is megosztja

Nem könnyű dönteni a demokrata érzületű amerikaiaknak, hogy kit válasszanak elnökjelöltnek, Barack Obama vagy Hillary Clinton szenátort. A divatot teremtő és közízlést formáló, milliók által lesett és követett hírességek is két táborra oszlanak.

MTI Világ

Obama és Clinton újabb gazdaságélénkítő csomagot javasol

A demokrata párti elnökjelöltség megszerzésére törekvő Barack Obama szerint egy második, 30 milliárd dolláros élénkítő csomagra volna szükség az amerikai gazdasági gondok enyhítéséhez. Vetélytársa, Hillary Clinton szinte ugyanezt szorgalmazza.

MTI Világ

Obama nem is az USA-ban született?

Egyes hawaii lakosok szerint a szigetcsoporton született Barack Obama nem lehet az Egyesült Államok elnöke, mert egy másik, független, szuverén állam, a Hawaii Királyság szülötte.