szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Független államnak ismerte el a litván parlament (seimas) kedden Koszovót. A seimas 141 képviselője közül ötvenen szavaztak a kormány előterjesztése mellett, hatan ellene, huszonöten pedig tartózkodtak.

A Koszovó elismerése és a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok létesítése mellett szavazók többsége a kormányzó szociáldemokraták és az ellenzéki konzervatívok közül került ki, míg az ellenzők főleg a két ellenzéki populista párt, a milliomos Viktor Uspaskih Munka Pártjának, illetve a 2004-ben leváltott államfő, Rolandas Paksas Igazságosságért és Rendért elnevezésű tömörülésének képviselőiből került ki.
 
Koszovó elismerésének hívei elsősorban azzal érveltek, hogy Litvániának tartania kell magát az Európai Unió többségének álláspontjához, és rámutattak arra, hogy a döntés hozzájárul a Balkán stabilitásához. Az ellenkező véleményen lévők szerint viszont tovább bonyolítja a térségbeli helyzetet és veszedelmes precedenst teremt egy állam területi épségének megsértésére.
 
Sok más EU-tagországtól és a két másik balti köztársaságtól, Lettországtól és Észtországtól eltérően Litvániában egyáltalán nem zajlott simán Koszovó elismerésének folyamata. Április elején a seimas elutasította a kormányelőterjesztés elfogadását, és átdolgozásra visszautalta azt a kormánynak. Végül az Amerika-barát Valdas Adamkus államfő ismételt felhívásainak és dörgedelmeinek engedve a képviselők többsége a függetlenségét egyoldalúan kinyilvánító volt szerbiai tartomány elismerése mellett döntött. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Koszovó elismerését sürgeti a cseh külügyminiszter

"Ez nem erkölcsi szakvélemény. Itt másról van szó, egy tény elismeréséről, amely adott, akár tetszik nekünk, akár nem. Koszovó de facto már jó néhány éve elszakadt Szerbiától" - érvelt Karel Schwarzenberg a Právo című cseh napilapban megjelent nyilatkozatában.

MTI Világ

Elfogadták a koszovói alkotmányt

A június 15-én életbe lépő alaptörvény "független, szuverén, demokratikus, egységes és megoszthatatlan állammá" nyilvánítja Koszovót, amely nem támaszt területi igényt egyetlen állammal szemben sem.

MTI Világ

Koszovó alig független, de már nemet mond Del Pontéra

Koszovót nem érdeklik sem Carla Del Ponténak, a hágai Nemzetközi Törvényszék volt főügyészének, sem a Human Rights Watch (HRW) nevű, New York-i székhelyű nemzetközi jogvédő szervezetnek a vádaskodásai, ezért nem lesz vizsgálat azon állítások ügyében, hogy albán gerillák elfogott szerbek szerveivel kereskedtek - közölte Hajredin Kuci koszovói miniszterelnök-helyettes az Ekspres című pristinai lappal.

MTI Világ

ENSZ BT: vita a koszovói választásokról

Komoly vita bontakozott ki az ENSZ Biztonsági Tanácsában egyfelől Szerbia és Oroszország, másfelől pedig az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között arról, hogy megtartható-e vagy sem Koszovó területén a szerbiai helyhatósági választás.