szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Brian Cowen eddigi pénzügyminisztert, kormányfő-helyettest választotta meg az ír parlament alsóháza szerdán az előző nap leköszönt Bertie Ahern miniszterelnök utódának. Cowent 88 támogató szavazat mellett, 76 ellenében választotta meg a dublini testület.

A koalíció minden résztvevője támogatta a politikust, aki nemrégiben került a kormány legerősebb pártjának, a centrista Fianna Fáilnak (FF) az élére. Az új miniszterelnök a gazdasági növekedés újra pályára állítását és az Európai Unió reformszerződése, a lisszaboni szerződés társadalmi támogatottságának megteremtését nevezte meg fő céljaiként.

Brian Cowent hosszú ideje Ahern politikai szövetségesei között tartották számon. Habár még csak 48 éves, hosszú politikai pályafutás áll mögötte. Huszonnégy évesen vette át apja helyét az ír parlamentben, azóta több minisztérium élén állt már, többek között a munkaügyi, az egészségügyi és a külügyi tárcát is vezette. Külügyminisztersége (2000-2004) idején töltötte be Írország az Európai Unió elnöki tisztségét, így fontos szerep jutott neki az - időközben meghiúsult - európai alkotmány szövege körüli egyeztetésekben. Jelentős befolyása volt az észak-írországi békefolyamatra is. 

2004-ben került a pénzügyi tárca élére, s 2007-ben lett Bertie Ahern helyettese. Részben Cowen pénzügyminiszteri működése idejére esett az ír gazdaság fellendülése, ez a fellendülés azonban az utóbbi időben érezhetően lelassult. Az ellenzék ezért Cowent tartja felelősnek, mindenesetre támogatói és bírálói egyaránt rámutattak, hogy nehéz feladat előtt áll. Elemzők szerint viszont pénzügyminiszteri teljesítménye alapján jó esélye van annak, hogy megbirkózik a kihívással. Az új kormányfő várhatóan még szerdán közli, milyen változtatásokat hajt végre a kormányban. 

Ahern április 2-án jelentette be, hogy májusban benyújtja lemondását, mert korrupció gyanújával vizsgálat indult ellene. Bár ő tagadja, hogy bármi törvénybe ütközőt elkövetett volna, a lemondás mellett döntött, mert - mint hangsúlyozta - nem akarja, hogy a személyével összefüggésbe hozott botrány befolyásolja az ír belpolitikát: politikai megfigyelők szerint főként az uniós alkotmány kudarca után megszövegezett a lisszaboni szerződés ügyében júniusban tartandó népszavazás kimenetelét.

A 27 tagállam közül egyedül Írországban tartanak népszavazást a szerződésről. Ha a lakosság többsége nemmel szavaz, az késleltetheti vagy meg is akadályozhatja az uniós intézmények reformját is tartalmazó, ezért reformszerződésnek is nevezett dokumentum hatályba lépését. A parlament előtt mondott beszédében Cowen emlékeztetett arra, hogy a 35 éves uniós tagság és a más tagállamokból érkező munkavállalók nagy hasznára váltak az ír gazdaságnak.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lemond az ír miniszterelnök

A jövő hónapban lemond Bertie Ahern ír kormányfő, aki ellen korrupciós vádak címén folyik vizsgálat.