szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország Grúziában nem volt képes elérni valódi célját: nem tudott megszabadulni a demokrácia mellett elkötelezett, Amerika-barát Miheil Szaakasvili elnöktől - állapította meg Richard Holbrooke, volt amerikai ENSZ-nagykövet a pénteki The Washington Postban közölt cikkében.

Oroszország szorítása erősödött a két szakadár régió, Abházia és Dél-Oszétia felett, összezúzta a grúz hadsereget, súlyos károkat okozott a kaukázusi állam gazdaságában, és viszályt szított a nyugati országok szövetségében. De Moszkvának nem sikerült az, aminek elérésére három éve törekszik: nem tudta eltávolítani a
hatalomból Szaakasvili elnököt, sem belső felkelés szításával, sem gazdasági blokáddal, sem háborúval - állapította meg Holbrooke, aki feltételezések szerint megkapta volna az amerikai külügyminiszteri posztot, ha Hillary Clinton lett volna a következő amerikai elnök. Szaakasvili azonban még mindig hatalmon van, és a Nyugatnak legfőbb kötelessége, hogy széles körű gazdasági és katonai segítséget nyújtson Grúziának - szögezte le a szakértő.

Holbrooke - aki a grúz fővárosból, Tbilisziből jegyezte cikkét - arról írt, hogy a Grúzia elleni orosz invázió átalakítja a következő amerikai elnök stratégiai mozgásterét. Miközben a Nyugat "Oroszország megbüntetésének" módján tanakodik - a 2014-es téli olimpia rendezési jogának megvonása, esetleg a fejlett ipari országok G-8-as csoportjából történő kizárás lehetne némi hatással Moszkvára -, a fő front Grúziában húzódik. A legfontosabb, amit a Nyugat tehet, az az, hogy megerősíti a tbiliszi kormányt.

"Az egyenlet egyszerű: ha Miheil Szaakasvili túléli (a válságot), akkor Vlagyimir Putyin (orosz kormányfő) vesztett" - állapította meg a szakértő. Holbrooke szerint a Nyugat azzal akadályozhatja meg, hogy Moszkva elérje célját, Szaakasvili eltávolítását a hatalomból, ha segít Grúzia újjáépítésében. Lado Gurgenidze grúz miniszterelnök becslése alapján azt írta, hogy az utak, hidak és kikötők, valamint egyéb létesítmények újjáépítése legalább egymilliárd dollárba fog kerülni, s ebben az összegben nincsenek benne a humanitárius segélyek, a menekültek hazatelepítése, valamint a hadsereg újjászervezése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tízezrek tüntettek Szaakasvili ellen

Mintegy 35 ezer ember tüntetett Tbiliszi központjában az ellenzék szerint elcsalt elnökválasztás miatt, amelyből a hivatalos eredmények szerint Mihail Szaakasvili jelenlegi államfő került ki győztesen.

MTI Világ

Szaakasvili nem hajlandó kompromisszumra

Miheil Szaakasvili grúz elnök "nem hajlandó kompromisszumra Vlagyimir Putyin rezsimjével", s kitart amellett, hogy Dél-Oszétia, illetve Oroszország támadta meg a dél-oszétiai grúz enklávékat, s a múlt pénteki grúz támadás, a bombázásokat is beleértve, csupán az orosz tankok feltartóztatását szolgálta.

MTI Tech

Szaakasvili Hitler-bajsza: a harcok az interneten is zajlanak

A dél-oszétiai fegyveres konfliktust más eszközökkel az interneten is vívják: az éjszaka hackerek megtámadták a grúz külügyminisztérium honlapját, és Grúziában nem olvashatók a .ru doménnévvel működő szájtok.

MTI Világ

Szaakasvili: vissza a konfliktus előtti helyzethez

Mihail Szaakasvili grúz elnök hétfőn bejelentette: támogatja az európai közvetítő által javasolt tervet, hogy Dél-Oszétiában a felek térjenek vissza a konfliktus előtti állásokba, legyen közös békefenntartó erő és EBESZ-ellenőrzés.

MTI Világ

Szaakasvili bevonná az ellenzéket a kormányba

Együttműködést ajánlott az ellenzéknek Mihail Szaakasvili korábbi grúz államfő az előre hozott elnökválasztás eredménye körül folyó vitában. Az új kormányban az ellenzék "tiszteletre méltó képviselői" is helyet kaphatnának. "Sokan azok közül, akik bírálnak minket, profik és jó hazafiak" - idézte Szaakasvili szerdán Tbilisziben elhangzott szavait a grúz média.

MTI Világ

Szaakasvili baklövése sokba kerülhet Grúziának

A Dél-Oszétiában kitört fegyveres konfliktus mögött két olyan ország áll, amely régóta készült az erőpróbára: Oroszország meg akarja mutatni, ki az úr a kaukázusi térségben, a Washington által támogatott Grúzia pedig be akarja bizonyítani, hogy képes szembeszállni hatalmas szomszédjával.