szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország korlátozhatja nyugatra irányuló olajszállításait már a következő napokban, válaszul az EU szankciófenyegetéseire és a NATO fekete-tengeri akcióira - írta a pénteki The Daily Telegraph.

A legnagyobb brit konzervatív napilap szerint Moszkvában olyan értesülések bukkantak fel, hogy orosz olajcégek utasítást kaptak a Kremltől a németországi és lengyelországi olajkivitel csökkentésének előkészítésére. A vezető olajtermelő cég, a Lukoil igazgatóit állítólag "készültségbe helyezték" a hétvégére - áll a brit lap pénteki írásában. A The Daily Telegraphnak egy név nélkül idézett, magas rangú üzleti forrás azt mondta: a cég vezetését utasították arra, hogy álljanak készen a szállítások leállítására akár már hétfőtől. A lap kiemeli: egy ilyen akció egybeesne az EU hétfői rendkívüli csúcsértekezletével, amelyen az Oroszország elleni esetleges szankciók is napirendre kerülhetnek.

A globális olajellátási helyzet továbbra is feszes, annak ellenére, hogy Észak-Amerika, Európa és Japán gazdasága egyaránt lassul. Az orosz szállítások leállása e kényes időszakban még sokkal magasabbra, akár 150-200 dollárra is felhajthatja a hordónkénti olajárat - áll a The Daily Telegraphban. Az amerikai és európai adósságpiaci kockázati felárak máris szélsőséges stresszhelyzeti szinteken járnak, és egy újabb olajár-kiugrás megrendítené a pénzpiacot. A Kreml nyilvánvalóan tudatában van annak, hogy milyen rendkívüli befolyása lenne, ha most csapna oda - fogalmaz a brit lap.

A világ harmadik legnagyobb, 580 milliárd dolláros devizatartalékának birtokában Oroszország hajlandónak tűnik még arra is, hogy kockára tegye megbízható nemzetközi partneri hírnevét geostratégiai ambíciói érdekében - írta a pénteki The Daily Telegraph. A lap szerint a széleskörű várakozás inkább az, hogy Oroszország a gázellátást korlátozná, ha Európára akar nyomást gyakorolni. A földgázt nagyon nehéz más forrásokból helyettesíteni, ám a gázszállítások korlátozását az Egyesült Államok nem szenvedné meg.

Az olaj jobb fegyver arra, hogy csapást mérjenek vele a szélesebb értelemben vett nyugati világra: az olajárat globálisan jegyzik, és az amerikai gazdaság súlyos károkat szenvedne az azonnali átgyűrűző hatások révén, áll az elemzésben. Oroszország az EU olajszükségletének 26 százalékát szállítja, az uniós földgázimportnak pedig a 29 százalékát adja.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Moszkva nem hisz a NATO-nak

Oroszország fel van készülve a NATO-hoz fűződő kapcsolatainak akár teljes megszűnésére is, mivel - "nem Oroszország hibájából" - nagyon megromlottak a kapcsolatok közte és az észak-atlanti szövetség között a grúziai konfliktus nyomán - jelentette ki hétfőn Dmitrij Medvegyev.

MTI Világ

Moszkva elutasítja a visszavonulásával kapcsolatos nyugati vádakat

Az orosz alakulatok Grúziában a Franciaországgal megtárgyalt béketervvel teljes összhangban cselekednek - cáfolta szombaton Anatolij Nogovicin tábornok, az orosz vezérkari főnök helyettese azokat a nyugati vádakat, amelyek szerint a kivonulás nem a megállapodással összhangban zajlik.

MTI Világ

Irán meglobogtatta az olajfegyvert

Irán nem akarja bevetni az olajfegyvert, de rákényszerülhet erre, hogy úgy bánnak vele - jelentette ki vasárnap Ali Laridzsáni, Teherán főtárgyalója nukleáris ügyekben.

MTI Világ

Der Standard: Moszkva visszavágott Koszovóért

A két grúziai szakadár terület, Abházia és Dél-Oszétia függetlenségének orosz részről történt elismerése nyilvánvalóan Moszkva visszavágása Koszovóért - írta a Der Standard című liberális osztrák lap szerdai kommentárjában.

MTI Világ

Moszkva szerint nem lesz újabb hidegháború

Oroszország nem lát olyan veszélyt, hogy újabb hidegháború alakul ki közte és a Nyugat között azért, mert elismerte a két szakadár grúz terület függetlenségét - jelentette ki szerdán Vlagyimir Putyin orosz kormányfő szóvivője.

MTI Világ

Irán bevetné az olajfegyvert

Teherán "önvédelmi fegyverként" használhatja olajexportját az atomprogramjával kapcsolatos nemzetközi vitában - mondta a félhivatalos Fars hírügynökségnek az ország olajipari minisztere, felszólítva az európai országokat: "tartózkodjanak a helytelen döntésektől", ha azt akarják, hogy az iráni olajexport folyamatos maradjon.