 A Castro-fivérek: Fidel (b.) és Raúl © AP |
A politikus az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökségnek adott interjújában beszélt erről. Kifejtette, amennyiben az új amerikai kormányzat ígéretéhez híven bezárja a támaszponton létesített börtöntábort, fel kellene számolnia a támaszpontot is, területét pedig vissza kellene adnia jogos tulajdonosának, a kubai népnek.
A kubai vezető hiányolta, hogy a világ tömegtájékoztatási eszközei nem mindig húznak pontos határvonalat maga a támaszpont és a területén létesített börtön között, ahol más országokból váló embereket őriznek terrorizmus vádja alapján. Mint Castro mondta: gyakran találkozik olyan újságcímekkel, hogy "bezárják a guantánamói amerikai bázist", de tovább olvasva arra kell rájönnie, hogy ott csak annak a börtönnek a bezárására készülnek, amelyet emberek megkínzására hoztak létre.
Kifejezte reményét, hogy az új amerikai kormányzat eleget téve korábbi ígéretének bezárja a börtönt, ami helyes döntés lesz. De jelezte: ugyanakkor nem tartják elégségesnek, mert égbekiáltó igazságtalanság az, hogy "területünkön továbbra is létezik a támaszpont". Ezért Havanna nem csak a börtönnek, de magának a bázisnak a bezárását is követeli. A kubai elnök végezetül azzal érvelt, hogy a bázis semmiféle katonai jelentőséget nem jelent az amerikaiak számára.