Magyarország az EU egyik legversenyképtelenebb tagállama az Európai Bizottság szerint

A szabályozási környezet rendkívül instabil, a vállalatokkal szemben nincs egyenlő bánásmód, a közbeszerzések egyes cégeket sikerbe betonoznak, a kiskereskedelem helyzete pedig különösen instabil, állapítja meg az EB.

  • HVG HVG
Magyarország az EU egyik legversenyképtelenebb tagállama az Európai Bizottság szerint

Magyarország a versenyképességi mutatókat nézve 2024-ben az egyik legrosszabban teljesítő ország volt az EU-ban, állapítja meg az Európai Bizottság nemrég kiadott országspecifikus ajánlása, melyet a Népszava hétfői száma szemlézett.

Az EB szerint nálunk

  • rendkívül instabil a szabályozási környezet, ami megnehezíti a cégeknek a hosszú távú tervezést
  • a törvénytervezetekről a kormány az érintettekkel nem konzultál
  • a nyilvános vitákat ellehetetleníti a kormány évek óta folyamatosan fenntartott „veszélyhelyzete”
  • nincs egyenlő bánásmód a vállalatokkal szemben
  • a közbeszerzéseknél nincs valódi verseny, bizonyos vállalkozásokat tartós szállítóként bebetonoznak
  • a kiskereskedelmi ágazat pedig különösen instabil környezetben működik
  • az állam üzleti tranzakciókban vesz részt, magánszereplőket szorít ki a piacról

Az EB szerint a gyenge üzleti környezet is hozzájárul végső soron a magasabb inflációhoz és a lassabb gazdasági fellendüléshez.

Eközben egy másik versenyképességi felmérésen Magyarország jobban teljesített, mint tavaly. A svájci székhelyű IMD World Competitiveness Center listáján egy év alatt hat helyezést javítottunk, nem kicsit azért, mert közben a versenytársaink teljesítménye csökkent. Most 48.-ak vagyunk a a 69 gazdaságot vizsgáló listán, előttünk Jordániával és Szlovéniával, mögöttünk Romániával és Görögországgal.

Az elmúlt négy évben azonban a tavalyit leszámítva ennél csak jobb helyezéseink voltak, a legjobb a 39. volt 2022-ben, amikor a Covid után gyorsan helyreállt a magyar gazdaság, amiben nagy szerepe volt a kormány féktelen költekezésének.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Mi az időszakos böjtölés gyenge pontja, és mi a funkcionális élelmiszer? Dietetikus értékelte a legdivatosabb diétákat

Ketogén, 90 napos, mikrobiom- és kortizolcsökkentő: a divatdiéták akár be is válhatnak, de legalább egy baj biztosan van velük. Hogyan válasszuk ki a nekünk megfelelő módszert? Mennyi időt adjunk magunknak, ha a testsúlyunk 5-10 százalékát akarjuk leadni? Miért tartják még mindig a mediterrán típusú étrendeket a legjobbnak? Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke válaszolt.