szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Horvátország és Albánia is a NATO teljes jogú tagjává válik áprilisban – mondta Jaap de Hoop Scheffer, a szervezet főtitkára csütörtökön Budapesten, a Tíz év NATO: tíz év biztonság című konferencián. Szenes Zoltán volt vezérkari főnök arról beszélt, a tagországoknak közösen kell finanszírozni a missziókat.

Jaap de Hoop Scheffer szerint három fő kihívás áll a NATO előtt: az afganisztáni szerepvállalás, az Oroszországgal fenntartott viszony, valamint az, hogy a NATO megtalálja a megfelelő megoldást az új problémákra, így például az internetes bűnözésre. A főtitkár hangsúlyozta, Magyarország szövetségi hozzájárulása - például Afganisztánban és Koszovóban - eddig is nagyra értékelhető. Magyarország jelenleg 350 katonával vesz részt az afganisztáni ISAF-misszióban.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a tanácskozáson arra hívta fel a figyelmet, hogy napjaink legtöbb biztonsági kihívása nem kezelhető katonai eszközökkel. Ezek között van az energiabiztonság, a klímaváltozás, az édesvízkészletek problémája, valamint a migráció. A terrorizmus kérdésében azonban a NATO katonai feladatai tartósan fennmaradnak.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Magyarország elkötelezett támogatója a NATO-bővítésének a nyugat-balkáni országokkal. Minél előbb be kell fejezni ezt a folyamatot, ez Európa és a világ érdeke is - hangsúlyozta.

Göncz Kinga külügyminiszter a konferenciát megnyitó beszédében arról szólt: ha a NATO sikeresen akar fellépni területén kívül, sziklaszilárdnak kell lennie a szövetségen belül. Ugyanakkor ma már nem kérdés, hogy a NATO-nak a területén kívül is fel kell-e lépnie - mondta a miniszter. A külső határok biztonsága már nem elegendő garancia a nemzeti biztonságra - fűzte hozzá.

Kurt Volker, az Egyesült Államok NATO-nagykövete azt fejtegette, hiányzik a szolidaritás az euroatlanti szövetségből, pedig erre nagy szükség volna az új tagok felvétele és a globális kihívások kezelése miatt. Hangsúlyozta, hogy szélesebb együttműködés szükséges a NATO, az ENSZ és az Európai Unió között. Mint megjegyezte, az euroatlanti szövetségnek bővítenie kell kapacitásait, és amennyire csak lehet, együtt kell működnie Oroszországgal is.

Szenes Zoltán volt vezérkari főnök arról beszélt, hogy ki kell alakítani a NATO multinacionális finanszírozásának új formáit, például a nemzetközi misszióknál, hiszen jelenleg a külföldi missziókat az akciót vállaló államok finanszírozzák, ugyanakkor például a NATO reagáló erejének költségeit már közösen állják a tagországok.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!