szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vasárnap elítélte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata ellenére Észak-Korea rakétaindítást hajtott végre. Az amerikai haderő szerint nem sikerült pályára állítania a műholdját a kommunista országnak.

Miközben Észak-Korea hivatalos hírügynöksége, a KCNA azt jelentette: "Tudósainknak és technikusainknak a nemzeti űrkutatási terveknek megfelelően sikerült az Unha-2 (másik nevén Taepodong-2) rakétával Föld körüli pályára állítani a Kvangmjongszong-2 műholdat. A szatellit keringése szabályos", és közben forradalmi dalokat sugároz - aközben az Európai Unió és az ENSZ aggódik. A Biztonsági Tanács vasárnap közép-európai idő szerinti 21 órás kezdettel rendkívüli ülést tart Japán és az Egyesült Államok kérésére, hogy megvitassa a rakétaindítás következményeit - jelentette be a testület soros mexikói elnöke. Közben az amerikai haderő azt állítja:  Észak-Koreának állításával szemben nem sikerült Föld körüli pályára állítania a műholdat, szerintük az eszköz a Csendes-óceánba zuhant. Ri Szang Hi dél-koreai nemzetvédelmi miniszter a szöuli parlamentben közölte: "Eddigi megállapításaink szerint a rakéta első, második és harmadik fokozata az óceánba zuhant, és semmit sem juttatott Föld körüli pályára".
    
Korábban az ENSZ főtitkára azt mondta, "sajnálja, hogy a nemzetközi közösség határozott felszólításai ellenére Észak-Korea a terveknek megfelelően végrehajtotta a rakétaindítást" - áll az ENSZ New Yorkban kiadott közleményében.
   
"Tekintettel a térség ingatag helyzetére, valamint az érintett felek közötti párbeszéd holtpontra jutására, ez a rakétaindítás csapást mér a dialógust, a térség békéjét és stabilitását célzó erőfeszítésekre" - áll a közleményben. Ban Ki Mun egyúttal felszólította Phenjant, hogy tartsa be a Biztonsági Tanács határozatait, és kezdje újra a két Korea, Kína, Japán, az Egyesült Államok és Oroszország részvételével az észak-koreai atomleszerelésről folytatott tárgyalásokat.
   
Az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó Csehország közleményében "határozottan" elítélte vasárnap az észak-koreai rakétaindítást, mondván, hogy az aláássa a térség stabilitását. "Ez az művelet tovább gyengíti a térség stabilitását egy olyan pillanatban, amikor a Koreai-félsziget megoldatlan nukleáris problémája a bizalom kölcsönös erősítését igényli" - áll az EU cseh elnöksége által vasárnap Brüsszelben kiadott közleményben.
   
Az EU rámutat, hogy a rakétaindítás megsérti az ENSZ BT 1718. határozatát, amely megtiltja Észak-Korea számára bármilyen ballisztikus rakéta indítását. Az EU felszólítja Phenjant, hogy haladéktalanul függessze fel a ballisztikusrakéta-programjával kapcsolatos valamennyi tevékenységét, valamint "véglegesen, ellenőrizhető módon és visszafordíthatatlanul mondjon le minden atomfegyveréről és minden létező atomprogramjáról".

Kína egy kis nyugalmat kér

Kína nyugalmat és önmérsékletet szorgalmazott vasárnap az észak-koreai rakétaindítás után, amelyet a nagyhatalmak elítéltek. "Reméljük, hogy az érintett felek megőrzik nyugalmukat, önmérséklettel járnak el a történtek kapcsán, és közösen fenntartják a térség békéjét és stabilitását" - hangsúlyozta közleményében Csiang Jü (Jiang Yu), a kínai külügyminisztérium szóvivője, aki "kísérleti távközlési műholdként" említette az aznapi észak-koreai rakétaindítást.

Obama csökkentené az amerikai atomfegyverkészletet

Barack Obama elkötelezi magát az amerikai atomfegyverek csökkentése mellett, hatályba léptetve az átfogó atomcsendegyezményt - közölte vasárnap a Fehér Ház, ismertetve az amerikai elnök aznap elmondandó beszédének főbb pontjait. A Fehér Ház azt is tudatta, hogy Obama, aki Prágában beszédet mond az atomfegyverek terjedésének megakadályozásáról, közölni fogja azt is, hogy továbbra is elkötelezett a Phenjannal az észak-koreai atomprogramról folytatandó hathatalmi tárgyalások mellett. 
   

Barack OBama Prágában. Galéria, kattintson!
© Stiller Ákos


"Obama elnök elkötelezett az atomfegyvereknek az amerikai nemzetbiztonsági stratégiában játszott szerepe, valamint az amerikai atomfegyverkészlet csökkentésében" - áll a közleményben.

Akik elítélik
David Milliband brit külügyminiszter közleményében "határozottan" elítélte vasárnap az észak-koreai rakétaindítást. A közlemény szerint a rakétaindítás közvetlenül Phenjan a ballisztikusrakéta-programjába illeszkedik, következésképpen ezzel Észak-Korea megsérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1718. határozatát. A határozatot 2006. július 15-én fogadta el az ENSZ-testület egy nagy hatótávolságú rakétával végrehajtott észak-koreai kísérlet után. A kényszerítő intézkedéseket tartalmazó határozat felszólítja Phenjant, tartózkodjon újabb nukleáris, illetve rakétakísérlettől.
   
A francia külügyminisztérium is közleményben ítélte el az észak-koreai rakétaindítást, amely "a térség békéjét és stabilitását fenyegeti"."Franciaország elítéli az észak-koreai hatóságok által űreszköznek minősített eszköz indítását" - áll a közleményben, amely szintén figyelmeztet a vonatkozó BT-határozat megsértésére.
   
Németország szerint a nagy hatótávolságú észak-koreai rakéta indítása "egyértelmű provokáció". "Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy letérítsük Észak-Koreát erről a rossz útról" - mondta Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter szóvivője.
   
"A (külügy)minisztert mély aggodalom tölti el a rakétaindítás kapcsán. Ez egyértelmű provokáció, és a koreai-félszigeti helyzet további súlyosbodásához vezet" - tette hozzá a szóvivő.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!