szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Legkésőbb a jövő héten kívánja véglegesíteni az átmeneti cseh kormány személyi összetételét Jan Fischer kinevezett miniszterelnök.

"Mindent megteszek annak érdekében, hogy az eredeti tervet betartsuk, s az új kormány május 9-én hivatalba léphessen" - jelentette ki Fischer azt követően, hogy Mirek Topolánek távozó, ügyvezető kormányfő, a Polgári Demokratikus Párt elnöke átadta neki miniszterjelöltjei névsorát. 

Topolánek három pártból álló koalíciós kormánya március 24-én a baloldali ellenzék által kezdeményezett bizalmi szavazáson bukott meg. Az ideiglenes kormány a tervek szerint az előre hozott választásokig marad hivatalában. A választásokat október 15-ig kívánják megtartani.

Az átmeneti kormánynak a tervek szerint 15 minisztere lesz, akik közül hetet a kormányoldal, nyolcat pedig az ellenzék javasol. A pártok megállapodása értelmében a jelenlegi miniszterek nem lesznek az új kormány tagjai.

Már biztos, hogy a várakozásokkal ellentétben Miroslav Kalousek pénzügyminiszter sem marad a helyén, holott Václav Klaus államfő ezt szerette volna elérni. Kalousek vállalta is volna a posztot, de feltétele az volt, hogy jelölését Topolánek is támogassa. Ő azonban erre nem volt hajlandó, s a pénzügyi tárca élére Tomás Uvírát javasolta, aki eddig a tárca egyik főigazgatója volt.

A most hivatalosan is nyilvánosságra hozott személyi javaslatokból kitűnik, hogy a cseh diplomáciát a következő fél évben várhatóan Jan Kohout, eddigi külügyminiszter-helyettes fogja irányítani; ő korábban Csehország uniós nagykövete volt.

A belügyminiszteri tárca első számú várományosa Martin Pecina, a versenyhivatal elnöke. A védelmi tárca élére Martin Bartákot, az eddigi miniszterhelyettest jelölték. Érdekesség, hogy a közlekedési tárca élére Gustáv Slamecka miniszter-helyettest javasolják, aki szlovák állampolgár, s Csehországban csak tartózkodási engedélye van. Az oktatási és a kulturális tárca élére két-két személyt jelöltek. A Polgári Demokratikus Párt mellett a Zöldek Pártja is javaslattal állt elő.

"Természetesen javaslatokról van szó, a végső döntés joga az enyém. Minden jelölttel személyesen kívánok beszélni, mielőtt a köztársasági elnök elé terjesztem kormányom névsorát" - jegyezte meg Fischer. Topolánek, valamint Jirí Paroubek, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke egyaránt úgy nyilatkozott, hogy számukra az összes miniszterjelölt elfogadható.

"Nincs szó polgári demokrata-szociáldemokrata nagykoalícióról. Minden jelölt ért a témához, elismert szakember" - nyilatkozta Topolánek. Az egyik eddigi koalíciós partner, a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt arra való hivatkozással nem jelölt senkit a kabinetbe, hogy szerinte nagykoalíció születik.

"A tervezett személyi összetétel is azt bizonyítja, hogy egyértelműen technokrata kormányról van szó, amely mögött azonban ott lesz a két nagy párt. Elmondható tehát, hogy politikai támogatást élvező szakértői kormány alakul Csehországban" - kommentálta a csütörtöki bejelentést Jan Kubásek politológus.

Fischer átmeneti kormánya várhatóan május 9-én veszi át az ország irányítását. A kinevezett és az ügyvezető miniszterelnök kedd óta folyamatosan egyeztet, Topolánek átadja a hivatali teendőket Fischernek.

Az 58 éves Fischer, aki hat éve irányítja a cseh statisztikai hivatalt, kijelentette, elsődleges feladatának tekinti, hogy tisztességesen ellássa a cseh európai uniós elnökségből adódó feladatokat, s hogy minimálisra csökkentse a válságnak a cseh lakosságra gyakorolt hatását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Klaus örül az új cseh miniszterelnöknek, Fischernek

Jan Fischer, a cseh statisztikai hivatal elnöke lesz várhatóan az átmeneti szakértői cseh kormány miniszterelnöke. Ebben állapodott meg a cseh kormánykoalíció és az ellenzék még vasárnap este Prágában. Václav Klaus államfő "megfontolt szakértőnek" nevezte.

MTI Gazdaság

IMF: Csehország gazdasága csökkenni fog

A Nemzetközi Valutaalap szerint Csehország gazdasága az idén 1,3 százalékkal zsugorodik, és nem pedig 1,5 százalékkal nő majd, miként korábbi előrejelzésében jósolta a nemzetközi pénzintézet. Növekedésre az IMF szerint jövőre van kilátás, akkor 1,4 százalékosra.