szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csehországi európai parlamenti (EP) választáson leginkább azoknak a pártoknak van esélyük a sikerre, amelyek megoldást kínálnak a jelenlegi nemzetközi pénzügyi-gazdasági válság okozta problémákra - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet a prágai STEM közvélemény-kutató intézet készített.

A szerdán nyilvánosságra hozott eredmény azt mutatja, hogy a választók számára a további fontos kritériumot a pártok és vezetőik hosszabb távon megítélt munkája, tevékenysége jelenti. A megkérdezettek 35 százaléka állította: döntésében a legfontosabb kritériumnak azt tartja, hogy az adott párt hogyan viszonyul, milyen megoldásokat kínál a jelenlegi válság okozta problémák megoldására.

A politikai pártok és vezetőik eddigi tevékenysége alapján a csehek 28 százaléka kíván dönteni. Húsz százalék azt mondta: átnézi a rendelkezésre álló pártkínálatot, s azután dönt. Nagyjából 11 százalék azt veszi figyelembe, miként viselkedtek a pártok a Mirek Topolánek által vezetett kormány megbuktatásakor, míg nyolc százaléknál a döntésben a cseh európai uniós elnökség idején mutatott teljesítmény is szerepet játszik. 

A több mint 1200 személy bevonásával elvégzett országos kutatás azt is megmutatta, hogy a megkérdezettek 32 százaléka eddig egyáltalán nem foglalkozott azzal, mit csinálnak, hogyan dolgoznak a cseh EP-képviselők, míg 48 százalékot csak minimális mértékben érdekelte a dolog. Mindössze a megszólítottak három százaléka állította azt, hogy a cseh EP-képviselők képviselők munkáját rendszeresen figyelemmel kísérte. Nem egészen 17 százalék azt mondta, hogy időnként foglalkozott ezzel.

Ugyanakkor az emberek 77 százaléka kijelentette, hogy egyetlen olyan cseh EP-képviselői kezdeményezést sem tud említeni, amely az elmúlt években felkeltette az érdeklődését. Csehországban június 5-én és 6-én lesz az EP-választás, amelyen összesen 32 párt, mozgalom és koalíció indít jelölteket a 22 cseh EP-mandátumért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az eddigi EP-erőviszonyok, számokban

Az Európai Parlament (EP) eddig 785 képviselőből tevődött össze, a június 4. és 7. között tartandó választások után azonban "csupán" 736 tagja lesz. Hogy miként módosul az egyes országok által adott képviselők száma, azt előre meghatározták, a pártok közötti új erőviszonyokról a szavazópolgárok döntenek az urnák csendjében.

MTI Világ

Megjelenik-e a brit szélsőjobb Brüsszelben?

Kettő, három, de lehet, hogy hat - a nagy-britanniai recesszió mélyülésével és az utóbbi évek legnagyobb belpolitikai botrányának kibontakozásával párhuzamosan emelik előrejelzéseiket politikai megfigyelők a brit szélsőjobb európai parlamenti mandátumainak lehetséges számáról.

MTI Világ

Az európai baloldal történelmi térvesztése várható

Az Európai Unió országainak többségében a felmérések rossz eredményeket jeleznek előre a szocialistáknak a júniusi európai parlamenti választásokon. Függetlenül történelmi hagyományaitól a jelenleg nyolc tagállamban kormányzó baloldal nem találja a hangot a választókkal: a válság miatt balra tolódott közbeszéd ellenére a baloldalnak nincsenek mozgósító témái, a gondviselő állam újragondolására tett erőfeszítések pedig egyelőre még nem vezettek eredményre - véli a Le Monde című francia napilap.