szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína, Japán és Dél-Korea egyetértettek abban szombati pekingi csúcstalálkozójukon, hogy törekedni kell az észak-koreai nukleáris leszerelésről szóló hathatalmi tárgyalások mihamarabbi folytatására, valamint abban, hogy folytatni kell gazdasági együttműködésüket a térségben.

Ven Csia-pao kínai miniszterelnök, Ri Mjong Bak, a Koreai Köztársaság elnöke és Hatojama Jukio japán kormányfő felvázolta az együttműködés elmélyítésének a terveit.

"Közös erőfeszítéseket teszünk a többi féllel együtt arra, hogy megőrizzük a békét és a biztonságot Ázsia északkeleti részén. A három ország továbbra is elkötelezi magát a kelet-ázsiai közösség fejlesztése mint hosszú távú cél mellett a nyíltság, az átláthatóság és a kirekesztésmentesség elve alapján" - olvasható a felek közös közleményében.

Ezeknek a törekvéseknek a hangoztatásával nem mondtak sok újat, viszont aláhúzták azt is: egyre sürgetőbb, hogy félretegyék bizonyos vitáikat, és közös nevezőt találjanak ezekben.

Egységességük láttán valószínű, hogy Phenjan nagyobb késztetést érez a tárgyalóasztalhoz való visszatéréshez, amelynél az említett országokon kívül még az Egyesült Államok és Oroszország képviselője ül. A 2003-ban elkezdődött hathatalmi tárgyalásoknak az a célja, hogy Phenjan energetikai segélyért cserébe adja fel atomprogramját. Az alkudozás a hosszú évek alatt többször megszakadt, legutóbb idén áprilisban hagyta ott a tárgyalóasztalt Észak-Korea, mert az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókkal sújtotta egy rakétakísérlete miatt.

Kim Dzsong Il, a sztálinista ország vezetője hétfőn közölte az akkor phenjani látogatáson tartózkodó Ven Csia-paóval, hogy Észak-Korea hajlandó visszatérni a hathatalmi tárgyalásokhoz, de előbb kétoldalú tárgyalásokat akar folytatni az Egyesült Államokkal. Kim és Ven egyetértettek abban, hogy szükség van a Koreai-félsziget atomfegyvermentessé tételéről szóló létfontosságú közmegegyezésre. Kim közölte, hogy Észak-Korea az Egyesült Államokkal folytatandó tárgyalásai sikerességétől függően részt akar venni a többoldalú tárgyalásokon, köztük a hathatalmiakon.

A kínai kormányfő a hármas csúcstalálkozó után tartott sajtóértekezletén elmondta, hogy Észak-Korea most rugalmasnak látszik, meg kell ragadni az alkalmat arra, hogy rávegyék a tárgyalások felújítására. Mint mondta, phenjani látogatásán a legjobb benyomást az tette rá, hogy közölték az észak-koreaiak: jobb kapcsolatokat akarnak nem csak az Egyesült Államokkal, hanem Japánnal és Dél-Koreával is.

Kína, Japán és Dél-Korea között a mostani volt a második ilyen háromoldalú találkozó, az elsőt 2008-ban Japánban tartották. A három ország közötti együttműködési rendszer létrehozásáról éppen tíz éve döntöttek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!