szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Korlátozni kellett volna az EU-ba újonnan felvett kelet-európai tagállamok polgárainak nagy-britanniai bevándorlását - mondta keddi londoni sajtótájékoztatóján az ellenzéki brit Konzervatív Párt vezetője.

David Cameron ugyanakkor "politikai kampánynak" nevezte azokat a felvetéseket, amelyek szerint antiszemita és szélsőjobboldali nézeteket vallanak a toryk új kelet-európai szövetségesei az Európai Parlamentben.
   
A konzervatív árnyékkormány miniszterelnök-jelöltje - arra a kérdésre, hogy mi a párt álláspontja Törökország uniós csatlakozásával és annak várható bevándorlási következményeivel kapcsolatban - elmondta: a toryk szerint minden új EU-tagállam csatlakozása után átmeneti korlátozásokat kell alkalmazni (a munkavállalási célú áttelepülésben). "Így kellett volna tenni Románia, Lengyelország és a többi, nemrég felvett ország esetében is" - tette hozzá.
    
Cameron kijelentette: pártolja a bevándorlást, mivel abból Nagy-Britanniának társadalmi, gazdasági és kulturális előnyei származnak. Úgy gondolja azonban, hogy az elmúlt évtizedben túl nagy volt az országra nehezedő "bevándorlási nyomás", és ő a jelenlegi évi több százezer helyett legfeljebb évi néhány tízezer fős nettó bevándorlást szeretne.
   
A munkáspárti brit kormány a 2004-es EU-bővítés után nem élt a kelet-európai munkavállalás átmeneti korlátozásának lehetőségével, munkapiacát azonnal megnyitotta az új tagállamok előtt. London annak idején évente 5-13 ezer tartós letelepülővel számolt Kelet-Európából, de a hivatalos adatok szerint is jóval több mint 800 ezren érkeztek eddig. Független londoni elemző házak becslései szerint azonban a 2004 óta érkezett keleti EU-munkavállalóknak legalább a fele már hazament.
   
Cameron a keddi sajtótájékoztatón "politikailag erőteljesen motivált kampánynak" és "képtelenségnek" nevezte azokat a felvetéseket, amelyek a toryk új kelet-európai EP-frakciótársainak megnyilvánulásait firtatják. A brit politikus tagadta, hogy Michal Kaminski, a brit konzervatívok részvételével alakult új európai parlamenti frakció, az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) lengyel vezetője homofób, rasszista vagy antiszemita lenne.
   
David Miliband brit külügyminiszter - aki lengyel zsidó holokauszt-menekültek leszármazottja - minap megjelent cikkében felidézte Kaminski egyik nemrégiben tett nyilatkozatát, amely szerint ha a lengyel néptől bocsánatkérést várnak a jedwabnei mészárlásért, akkor a "zsidó népnek" is bocsánatot kell kérnie mindazért, amit "zsidó kommunisták" tettek Kelet-Lengyelország szovjet megszállása idején.
   
A lengyel kisváros felheccelt lakói 1941-ben legalább háromszáz helybéli zsidót mészároltak le. Az áldozatokat egy pajtába zárták, ahol elevenen elégették őket. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!