szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vegyes harcművészet vonzerejével toboroz gyülekezeti tagokat egyre több evangéliumi egyház az Egyesült Államokban. A kick-box és birkózás elemeit is magában foglaló – gyakran az erőszakkal, vérrel és agresszióval társított – sport által az egyházak a fiatal férfiakat akarják megtéríteni, akikből egyébként meglehetősen keveset találni a gyülekezetekben.

A toborzás eszközei közé tartozik a közös esti mérkőzésnézés a tévében, illetve az olyan előadások, amelyek során a lelkipásztorok párhuzamot vonnak a testi küzdelem és Krisztus harcai között – írja a New York Times. Egyes kis egyházak azonban ennél is tovább mennek, és élő mérkőzéseken is részt vesznek, vagy akár saját maguk is szerveznek hasonló eseményeket.

Lelkipásztor, edző egyben

Közéjük tartozik például a memphisi Xtreme Ministries nevű gyülekezet is, amely egyben vegyes harcművészeti akadémia is. Negyvenkét éves lelkipásztora, John Renken pedig edző is egyben. Az akadémia mottója a következő: „Ahol a lábak, az ököl és a hit összecsap.”

Profik az egyházakon kívül: vegyes harcművészeti bajnokság Kaliforniában
© AP

A „vegyes harcművészeti egyházak” vezetői szerint a cél részben az, hogy a macsó virtussal vonzóbbá tegyék a kereszténységet. „Könyörületesség és szeretet – mindannyian egyetértünk ezzel is” – mondta a lapnak Canyon Creek Egyház vezetője. „De mégis az vezetett el Krisztushoz, hogy Jézus is harcos volt” – tette hozzá.

Egyes becslések szerint a vegyes harcművészetet eszközként használó egyházak száma az Egyesült Államokban elérheti a 700-at is. Az országban összesen 115 ezer evangéliumi egyház működik, amelyek tagságát fehérek teszik ki – teszi hozzá a New York Times.  „Nagyon sok a zűrös, reménytelen fiatal, akik elvesztették az apjukat és maguk is hanyag apákká és elveszettekké váltak” – idézi a lap a Utah állambeli Draperben működő South Mountain Community Egyház lelkipásztorát.

Egyház, sport és üzlet

Persze ellenzői is akadnak a vegyes harcművészetet művelő egyházak gyakorlatának. Több egyházi vezető is arról beszél, hogy a sport eltereli a figyelmet és hangsúlyt a gyülekezetek eredeti céljairól, illetve az Evangéliumról. Ennek ellenére a trend változatlanul virágzik, sőt, a keresztény harcművészetre mára igazi szubkultúra épült, többek között olyan vállalkozásokkal, mint a Jesus Didn’t Tap ruházati márka vagy az Anointedfighter közösségi oldal. 

A Canyon Creek rendezvényein, ahol általában hozzávetőleg 100 kopasz, tetovált férfi jelenik meg, nagyképernyős tévéken vetítik a mérkőzéseket, miközben szemfüles árusok hot dogot és „Küzdelemre predesztinálva” feliratú pólókat árulnak a nézők között – írja a lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!