szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Belgiumban, egyszersmind az Európában tárolt amerikai atomfegyverek kivonására szólított négy neves belga politikus egy pénteken nyilvánosságra hozott felhívásban, majd a kormány bejelentette, hogy négy másik tagországgal együtt ilyen értelmű kezdményezést tesznek a NATO-ban.

Németország, Hollandia, Luxemburg és Norvégia csatlakozik Belgiumhoz a kezdeményezésben. Willy Claes volt NATO-főtitkár, Jean-Luc Dehaene és Guy Verhofstadt korábbi miniszterelnökök, valamint Louis Michel régebbi külügyminiszter a flamand sajtóban megjelent - Atomfegyverek nélküli világ felé című - nyilatkozatban úgy vélték, ezek a fegyverek "teljesen elveszítették katonai jelentőségüket", ráadásul eltávolításukkal "rendkívül pozitív jelzést" küldenének azon országok felé, amelyek most fontolgatják a nukleáris fegyverkezést. 

A különböző politikai irányzatokhoz tartozó személyiségek sürgették a belga kormányt, hogy kövesse a német példát, és forduljon a NATO-hoz e fegyverek kivonásának érdekében. A témában ugyanis a NATIO illetékessége döntést hozni.

A felhívás megjelenését követően közleményt adott ki Yves Leterme jelenlegi miniszterelnök irodája, bejelentve, hogy a kormány, más NATO-tagállamokkal együtt, kezdeményezni fogja az atomfegyvermentességet a szövetség hosszú távú programjának (stratégiai koncepciójának) most zajló kidolgozása során. A közlemény szerint Brüsszel meg kívánja ragadni a lehetőséget, amelyet az amerikai elnök, Barack Obama tavaly ősszel e témában tett felhívása jelentett.
Szakértők számításai szerint még mintegy 240 amerikai atombomba lehet Európában, ebből 20 Belgiumban. Claesék azt is javasolták, hogy a NATO kezdjen tárgyalásokat Oroszországgal a témáról az orosz arzenál párhuzamos csökkentésének céljával.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elkerülhetetlen volt az atombomba ledobása Hirosimára

Elkerülhetetlen volt az hogy, az Egyesült Államok a második világháború végén ledobta az atombombát Hirosimára és Nagaszakira, mivel az volt a célja, hogy megakadályozza a Szovjetunió hadba lépését Japán ellen - vélekedett a japán védelmi miniszter szombaton.