szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn New Yorkban összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a gázai övezetbe tartó, segélyt szállító hajókat ért izraeli támadás ügyében. A támadás elszigetelheti Izraelt, amely búcsút inthet muszlim szövetségesének, Törökországnak és növekvő belső feszültségre számíthat a területén élő arabok részéről. A nemrég indult közvetett palesztin béketárgyalások is megszakadhatnak.

"Létfontosságú, hogy teljes vizsgálatot folytassanak le annak megállapítására, pontosan hogyan történt a vérontás. Úgy vélem, Izraelnek sürgősen teljes magyarázatot kell adnia" - szögezte le korábban Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára.

Ankara azért kérte az ENSZ BT rendkívüli ülésének összehívását, mert izraeli haditengerészeti kommandósok hétfő hajnalban megostromolták a Gázai övezetbe segélyrakományt szállító önkéntes flottilla vezérhajóját. Több aktivista a fedélzetre lépő katonákra támadt, akik ezért tüzet nyitottak rájuk.

A halottak számáról egymásnak ellentmondó jelentések érkeznek, de legalább 9 aktivista életét vesztette, és több tucatnyi ember megsebesült, köztük hat izraeli katona. A halottak, illetve a hajón utazók jelentős része török állampolgár volt. A flottilla többi, kisebb hajókból álló tagja ellenállás nélkül megadta magát. A kommandósok ellenőrzésük alá vonták a flottillát, a sebesülteket izraeli kórházba szállították, az aktivistákat pedig várhatóan kiutasítják Izraelből.

Az aktivisták azt állították, hogy az izraeliek  tüzet nyitottak, még mielőtt a hajó fedélzetére léptek volna. Izrael azt állítja, katonái csak azután nyitottak tüzet az aktivistákra, hogy ők késekkel, botokkal és a katonáktól elvett két pisztollyal rájuk lőttek. A Russia Today alábbi felvételén az izraeli erők által kiadott, a támadásról készült felvételek láthatóak.

 

A flottilla zászlóshajója, a Mavi Marmara
Free Gaza Movement / Flickr

A Gázai övezet ellen - azóta, hogy a Hamász radikális palesztin szervezet 2007-ben kizárólagos irányítása alá vonta a területet - szigorú izraeli zárlat van érvényben. Ez annyit jelent, hogy oda csak az emberi élethez feltétlenül szükséges áruk juthatnak be. A segélyt szállító flottilla aktivistái e zárlat feloldását is el szeretnék érni.

Bár egyelőre nem tudni pontosan mi történt az összecsapás során, az biztosnak tűnik, hogy Izrael több fronton is nehéz helyzetbe került. Elpártolhat tőle muszlim szövetségese, Törökország, amellyel évek óta katonai együttműködést is folytat. Isztambulban most hatalmas tiltakozást váltott ki a - számos török civilt is szállító - hajót ért támadás, Ankara lemondta a tervezett közös katonai gyakorlatokat, visszahívta Izraelben állomásozó nagykövetét és kezdeményezte az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli összehívását.

Tüntetők Törökországban
MTI/AP

Izrael az Európai Uniótól sem számíthat sok jóra. Az EU tagországai hétfőn közös közleményben ítélték el a halálos áldozatokhoz vezető erőszak használatát a flottilla vezérhajóján. A közleményben Catherine Ashton külügyi főképviselő egyúttal azonnali, teljes és pártatlan vizsgálatot követelt a hajnali eseményekről, illetve annak körülményeiről. Az EU egyúttal azt is jelezte, hogy a történtek megerősítik a gázai helyzet hosszú távra szóló, mielőbbi megoldásának szükségességét.

Az izraeli támadás ellen nemcsak Ankarában, Isztambulban, Ammanban tüntettek ezrek, de több európai nagyvárosban is, többek között Athénban, Koppenhágában, Párizsban, Brüsszelben, Stockholmban és Oslóban is az izraeli követségek elé vonultak a protestálók.

Az Izraelben élő arab lakosság reakciója a belső feszültséget növeli. Az itt élő 1,3 millió arabot sztrájkra és tüntetésekre szólították fel a közösség vezetői.

Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő sajnálatát fejezte ki a külföldi aktivisták halála miatt, de egyúttal megerősítette, hogy a gázai övezet blokádját nem adják fel. Az izraeli miniszterelnök irodája bejelentette, hogy a péntek óta Kanadában tartózkodó kormányfő lemondta keddi washingtoni látogatását, nem találkozik Barack Obama elnökkel, hanem azonnal hazautazik. Pedig Obamával várhatóan az izraeli-palesztin békefolyamat további lépéseiről is tárgyaltak volna. A két oldal között csupán néhány hete indultak el a közvetett tárgyalások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

Izrael megtámadta a gázai segélyflottillát

Az izraeli hadsereg szerint tíznél több palesztinbarát aktivista vesztette életét, amikor az izraeli haditengerészet kommandósai megtámadták a Gázai övezetbe segélyrakományt szállító önkéntes flottillát. Más források szerint 16-19-en vesztették életüket a támadásban, amely miatt több ország is bekérette az izraeli nagykövetet, a Hamász pedig felkelésre szólított fel.