Szabadon engedték a politikai foglyok első csoportját Kubában

A kubai hatóságok szabadon engedték hétfőn a politikai foglyok első, héttagú csoportját, és családtagjaikkal együtt spanyolországi száműzetésbe küldte az ellenzékieket.

  • MTI MTI
Szabadon engedték a politikai foglyok első csoportját Kubában

A foglyok a havannai nemzetközi repülőtér vendégvárójában találkoztak családtagjaikkal. Spanyolország havannai nagykövetsége közölte, hogy hat fogoly mintegy 30 családtaggal együtt már felszállt az Air Europa légitársaság Spanyolországba tartó gépére, míg a hetedik később repül ugyanoda az Iberia Airlines légitársaság járatán.

A kubai római katolikus egyház a múlt héten jutott megegyezésre a havannai kormánnyal - Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter közbenjárásra - abban, hogy a hatóságok szabadon engednek 52 politikai elítéltet. A hét ellenzéki elengedésével az elítéltek első csoportja nyerte el szabadságát. A szabaduló rabokat még 2003-ban, az úgynevezett fekete tavasz idején tartóztatták le és ítélték többéves szabadságvesztésre a karibi szigetországban.

A spanyol hatóságok biztosítékokat kaptak Havannától arra nézve, hogy a politikai foglyokkal érkező családtagok is bármikor hazatérhetnek, és nem kobozzák el szigetországi javaikat. Spanyolországon kívül az Egyesült Államok és Chile is politikai menedékjogot ajánlott az ellenzékieknek. A spanyol hatóságok közölték, hogy a foglyoknak megérkezésük után nem kell az országban maradniuk, máshova távozhatnak. 

Emberi jogi csoportok szerint Kubában 167 politikai fogoly van, köztük tízet feltételesen szabadlábra helyeztek.

 

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.