Peking ellenzi a Tajvannak szánt amerikai radareladásokat

Peking szeretné, ha Washington véget vetne Tajvan felfegyverzésének - jelentette ki a kínai külügyi szóvivő pénteken annak kapcsán, hogy amerikai vállalatok radar eszközök exportjára készülnek Tajvan számára.

  • MTI MTI
Peking ellenzi a Tajvannak szánt amerikai radareladásokat

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Philip Crowley a héten korábban közölte, hogy engedélyezik a Tajvan védelmi radarrendszerének fejlesztéséhez szükséges eladásokat. Pekingben Csiang Jü (Jiang Yu) szóvivő ezzel kapcsolatban Kína tiltakozásának adott hangot, ellenezve fegyverek és azokhoz kapcsolódó technikai felszerelések értékesítését Tajvan számára. 

"Figyelmeztetjük az Egyesült Államokat, hogy vonja vissza helytelen döntését és fejezze be tajvani fegyvereladásait, valamint katonai kapcsolatait Tajvannal, hogy megelőzze a kínai-amerikai kapcsolatok újabb megsértését" - jelentette ki a szóvivő. Peking korábban rendkívül zokon vette, hogy Washington jóváhagyott egy Tajvannak szánt, 6,4 milliárd dollár értékű fegyvercsomagot, s ezért az év elején felfüggesztette katonai cserekapcsolatait az Egyesült Államokkal. 

Kína hivatalosan területe részének tekinti a szigetet, s mindent megtesz kapcsolatainak javítására a 23 milliós Tajvannal a jövőbeni országegyesítés céljából. A jelenleg Kuomintang párti kormányzás alatt álló Tajvan és Peking között az utóbbi időben jelentős közeledés tapasztalható, elsősorban a gazdasági, pénzügyi, kereskedelmi, kulturális és turisztikai területeken. 

A kínai polgárháború befejeztével a vesztes Kuomintang vezetése Tajvan szigetére menekült, s az ENSZ-ben 1971-ig Kínai Köztársaság néven Tajvan képviselte Kínát. Tajvannak jelenleg 23 állammal van diplomáciai kapcsolata, többségükben közép- és dél-amerikai, afrikai országokkal, valamit csendes-óceáni szigetekkel. Európában egyedül a Vatikán ismeri el.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.