szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Európának egy új, hatékony, hosszú távú politikai és gazdasági stratégiára van szüksége; a versenyképességi kihívások, a pénzügyi és gazdasági világválság és az EU hosszabb ideje fennálló belső ellentmondásai mind ezt követelik – hangsúlyozzák azok a tanulmányok, amelyek a GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) együttműködésében megjelenő könyvsorozat kedden bemutatott legújabb tanulmánykötetében olvashatók.

"Közpolitikai tanácsok" magyar forrásból is
Az Európai Unió előnye és hátránya is egyben, hogy folyamatosan változik, alakul, ezért állandóan friss kutatásokra van szükség, a vizsgálatok eredményei ugyanis hamar érvényüket veszítik – mondta a GKI sajtótájékoztatóján Ágh Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora. A szakértő szerint a kihívások, amelyekkel az EU szembenéz, állandóan változnak, ezért a kutatási témák is gyakran átalakultak. Példaként említette, hogy a Duna-stratégia kérdése a kutatási folyamat kezdetén fel sem merült, de a gazdasági válság kezelése is csak később került középpontba. A professzor hangsúlyozta, Magyarországon szokatlan, hogy szakértők "közpolitikai tanácsokkal állnak elő", elméletileg megalapozott tanulmányokat írnak, amelyek hasznosnak bizonyulhatnak a politikai döntéshozók számára. Belga és spanyol kollégáik számára azonban teljesen bevett ez a gyakorlat - tette hozzá. A közös nemzetközi munka eredménye lehet, hogy a magyar kutatók is bekapcsolódnak a nagy európai intézetek munkájába - emelte ki Ágh Attila, hozzáfűzve, hogy munkájuk folytatásaként novemberben nemzetközi konferencia megszervezését tervezik.Vértes András, a GKI elnöke szerint teljesen természetes, hogy a könyvekben leírtak és a kormányzati döntések nem feltétlenül esnek egybe; bár korábban hatékonyan együttműködtek a külügyi szolgálattal, a mostani kormánnyal "nincs kommunikáció" - jegyezte meg. (MTI)

Az EU-nak szüksége van egy olyan átfogó politikai keretre, amely a gazdasági növekedést, a nemzetközi versenyképességet, a tudás- és szolgáltatásalapú, zöld és energiatakarékos fejlődést szolgálja; ennek intézményi kerete az Európa 2020 stratégia – olvasható a From the Lisbon Strategy to the Europe 2020 Strategy: Think European for the Global Action című angol nyelvű kötet ismertetőjében, amelyet a könyvsorozat két másik új tagjával együtt sajtótájékoztatón mutattak be a GKI szakértői.

A kötet tanulmányai szerint emellett az EU-nak meg kell erősítenie a hosszú távú gazdasági, pénzügyi fenntarthatóságot szolgáló politikáit is, ennek keretében modernizálnia kell a Stabilitási és Növekedési Paktumot, illetve hatékonyabbá kell tennie a pénzügyi szektor szabályozását és ellenőrzését.

A Lisszaboni Stratégia értékelését és az új, Európa 2020 stratégia meghirdetését már a jövő januárban induló magyar EU-elnökség szempontjából is elemző kötet annak sorozatnak az ötödik tagja, amely az elmúlt években a spanyol-belga-magyar trió-elnökséghez kapcsolódóan nemzetközi együttműködésben, spanyol és belga szakértők részvételével jelent meg.

Vértes András, a GKI elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a közös kutatói munka három évvel ezelőtt kezdődött, ekkor állt össze a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából és az MTA támogatásával az a szakértői csapat, amely 2007-ben Lillafüreden konferenciasorozatot indított a trió-elnökségbeli spanyol és belga kutatókkal. A később Madridban, Brüsszelben és Magyarországon folytatódó munka eredménye lett többek között az a hat könyvből álló sorozat, amelynek negyedik, ötödik és hatodik kötetét a keddi rendezvényen mutatták be.

A 2010 márciusában megjelent Think Global – Act European című kötet a GKI mellett 13 másik európai kutatóintézet szakértőinek rövid elemzéseit, javaslatait is tartalmazza az EU működésének legfontosabb területeivel, illetve stratégiai kérdéseivel kapcsolatban. A kötet végén 15 rövid pontban foglalták össze a javaslatokat, amelyek egy része a GKI szerint kezd megjelenni az Európai Bizottság tervezeteiben is.

A könyvsorozat hatodik, megjelenés előtt álló Europeanization of the Danube Region: The Blue Ribbon Project című kötete a magyar EU-elnökség egyik legfontosabb prioritásával, a 2010 végéig kidolgozandó Duna-stratégiával kapcsolatos nemzetközi konferenciák eredményeit összegzi, illetve a stratégia kialakulását elemzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kormánybiztos felel a magyar EU-elnökség lebonyolításáért

Kormánybiztost nevezett ki a kabinet Robák Ferenc személyében a 2011. első félévi magyar EU-elnökség operatív feladatai előkészítésének és lebonyolításának összehangolására - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Kormányzati Kommunikációs Államtitkársága szerdán az MTI-vel.

OS Itthon

Bakos Piroska lesz a magyar EU-elnökség arca

Bakos Piroska, a Magyar Televízió ismert szerkesztő-műsorvezetője látja el a 2011 januárjában kezdődő fél éves magyar EU-elnökség itthoni szóvivői teendőit. Bakos Piroska egyben az elnökség kulturális kísérőrendezvényeinek háziasszonya is lesz.

HVG Világ

Orbán Viktor és az EU-elnökség

Megpróbálja visszaszerezni a kezdeményezést az unió állandó elnökétől Orbán Viktor, vagy kapóra jön neki, hogy a soros elnökség élén kevés feladat, így kevés rivaldafény jut rá? Melyik áll majd érdekében a belpolitikában konfrontatívnak ígérkező jövő félévben? – teszi fel a kérdéseket a HVG friss számának összeállítása.

MTI Világ

Martonyi: lesz lehetőség "magyar agendára" az EU-elnökség alatt

A 2011-es soros magyar EU-elnökség idején lesz lehetőség magyar szempontok megjelenítésére is, bár az igazi magyar érdeket az elnökségi feladatok korrekt végrehajtása jelenti - mondta kedden Martonyi János külügyminiszter a külképviselet-vezetői értekezlet nyilvános részét lezáró összegzésében.

Szegő Iván Miklós Világ

Európa 2020-ig tervez, de ki hajtja végre?

A hvg.hu munkatársa három napot töltött Brüsszelben, ahol olyan eurokratákkal és politikusokkal találkozott, akik – állításuk szerint legalábbis – a gazdasági válságból való kijutáson és az EU megerősítésén dolgoznak. Hogy ez sikerül-e nekik, korántsem biztos, hiszen kontinensünk a fejlett ágazatokban jelentősen lemaradt a versenytársakhoz képest – ez számos brüsszeli dokumentumból kiderül.

MTI Világ

Orbán, a bróker, avagy a magyarok és a 15 perc hírnév

Ez az önök 15 perce a hírnévre - mondta a közelgő magyar EU-elnökséggel kapcsolatban Alexander Stubb, a finn diplomácia vezetője a Külügyminisztériumban tartott külképviselet-vezetői értekezleten. A külügyminiszter, akinek rokonai magyarul is beszélnek, Orbánt a leendő magyar EU-elnökség "brókerének" nevezte.