szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszországban csalás vádjával indítottak eljárást a Mercedes-Benz ellen az orosz állami szervezeteknek történt szállításokkal kapcsolatos állítólagos vesztegetések miatt - jelentette be pénteken Vlagyimir Markin, a legfőbb ügyészség mellett működő nyomozati bizottság szóvivője.

Arról nem érkezett hír, hogy az ügyben bárkit felelősségre vontak volna vesztegetés elfogadásáért. Márciusban az amerikai igazságügyi minisztérium vádolta meg a német autóipari konszernt korrupcióval, azzal, hogy 1998 és 2008 között legalább 22 országban, köztük Oroszországban megsértette a jogszabályokat. Az orosz vásárlók között volt a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium, a legmagasabb beosztású hivatalnokokat kiszolgáló garázs, a kormányőrség, a moszkvai városi kormány és számos más szervezet. 

A Daimler AG németországi és oroszországi cégei elismerték, hogy vesztegetéseket fizettek a beszerzőknek - az orosz képviselet beismerése a 2000 és 2005 közötti időszakra vonatkozott - s ez többnyire úgy történt, hogy a ténylegesnél magasabb árat tartalmazó számlákat állítottak ki, és a különbözetet "visszacsurgatták". A konszern 185 millió dolláros bírságot fizetett ki egy amerikai bírósági ítélet alapján.  

Áprilisban Jurij Csajka legfőbb ügyész bejelentette, hogy az igazságügyi szervek foglalkoznak az üggyel, s az ügyészség a Szövetségi Biztonsági Szolgálattal egyeztetve kikérte a vonatkozó dokumentumokat az Egyesült Államoktól. Később egy Kremlbeli forrás is jelezte a sajtónak, hogy Dmitrij Medvegyev elnök személyes utasítására ellenőrzik a szállításokat. Megfigyelők akkor bírálták a több mint egy hónapos késedelmet azzal, hogy ez ártott a korrupció elleni oroszországi harcnak. 

A Mercedes oroszországi társasága az eljárással kapcsolatban hangsúlyozta, hogy azok a felelősök, akik abban az időszakban voltak hivatalban, amelyre nézve beismerték a vesztegetéseket, vagyis 2000 és 2005 között, már 2005 előtt távoztak a cégtől. A külföldi befektetők és üzletemberek az oroszországi gazdasági tevékenység legfőbb akadályának tekintik a mindent átható korrupciót. 

Egy pénteken nyilvánosságra került szakértői vélemény szerint a hétköznapi - a bíróságokon, a rendőröknek, az oktatás-  és az egészségügyben fizetett - vesztegetések átlagos összege  mintegy 35 ezer forintnak megfelelő összeg, de az üzleti életben sok százezer dolláros kenőpénzeket fizetnek.   

A Tansparency International korrupció ellen küzdő nemzetközi szervezet idei jelentése szerint Oroszország a 154. helyen, Pápua-Új-Guinea és Tádzsikisztán között áll a korrupció terén. Az országban vesztegetésre fordított összeg a szervezet becslése szerint tavaly 300 milliárd dollár volt.

 

khj \ kgd

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/Népszabadság Itthon

Újabb eljárások a Mercedes-telekperben

A Szegedi Ítélőtábla felfüggesztette a kecskeméti Mercedes-gyár telkének volt tulajdonosai által indított polgári pert a gazdák újabb peres eljárásainak jogerős lezárultáig - írja a Népszabadság.

Szegő Iván Miklós Itthon

2012-ben készülhet az első magyar Mercedes

Terv szerint halad a kecskeméti Mercedes-gyár építése – jelentették be a gyárberuházás vezetői, a Daimler konszern menedzserei csütörtöki sajtótájékoztatójukon, amely a bokrétaünnepséget előzte meg Bács-Kiskun megye székhelyén.

Szegő Iván Miklós Gazdaság

Interjú Frank Kleinnel: 17 magyar beszállító a Mercedesnél

A magyarországi Mercedes-gyár épületei szerkezetkészek, ezt ünnepelték tetőre emelt bokrétával és tűzijátékkal a múlt héten Kecskeméten. A 2012-től induló üzem leendő igazgatóját, a Mercedes-Benz Manufacturing Kft. első emberét, Frank Kleint a gyárépítésről és a magyar munkaerőről kérdezte a hvg.hu.

MTI Autó

Több ezer Mercedest hívnak vissza

Szivároghat az üzemanyag a 2011-es E Class szedán, valamint a 2011-es GL Class, M Class és R Class terepjárók egyes dízeles változataiból.