szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A párizsi amerikai nagykövetség a Wikileaks által kiszivárogtatott dokumentumok szerint bírálta Párizst, amiért az gyakran a távolság függvényében reagált a terrorizmusra és az iszlám radikalizmusra.

A WikiLeaks által kiszivárogtatott amerikai diplomáciai sürgönyökből kiderül: miközben a 2003-as iraki beavatkozás miatt a diplomáciai kapcsolatok erősen megromlottak Washington és az intervenciót nyíltan ellenző Párizs között, a színfalak mögött kifejezetten erősödött közöttük a rendőrségi és igazságügyi együttműködés.

Egy 2005. április 7-i keltezésű, most közölt távirat szerint az együttműködés "érett és széles körű", de jelentősen nehezítik "a francia politikai és diplomáciai körök  belső csatározásai, ami Franciaországot gyakran nehéz szövetségessé teszi".

A Le Monde számos részletet közölt az amerikai diplomatáknak olyan, a francia közvélemény előtt is ismert, terrorelhárítással foglalkozó bírókkal folytatott beszélgetéseiről, akik bejáratosak az amerikai nagykövetségre, ahol részletesen beszámolnak belpolitikai karrierterveikről is, amelyhez politikai támogatást keresnek.

Az amerikaiak úgy vélik, hogy az észak-afrikai országokból érkező terrorista fenyegetések legjobb szakértői a franciák. Kiterjedt a hozzáértő rendőrségi hálózat, s az ország a megelőzésre alkalmas, Európában egyedülálló törvénykezéssel, s kiválóan specializált bírói testülettel is rendelkezik.

Az amerikai diplomaták nem győzik méltatni Franciaország érzékenységét az iszlám terrorveszéllyel szemben, amely 1995-ben egyszer már lesújtott Párizsra. "A francia kormány terrorelhárítási részlege magas szinten professzionális, de centralizáltan és szigetszerűen működik" - olvasható egy 2005. március 17-i táviratban. "Ami a terrorelhárítási bírókat illeti, ők az igazságszolgáltatás egyéb szerveitől szervesen elkülönülő világban mozognak" - áll a sürgönyben.

Ugyanebben a feljegyzésben a párizsi amerikai nagykövetség azért bírálja Párizst, mert "gyakran a távolság függvényében reagál a terrorizmusra és az iszlám radikalizmusra". Országon belül a francia kormány gyorsan és határozottan lép fel. Máshol a világban azonban már sokkal inkább felemás a viselkedése. A politikai és diplomáciai szempontoknak ott már nagyobb a súlya". A Le Monde kommentárja szerint erre a legjobb példa az, hogy Párizs Libanon stabilitásának megőrzésére hivatkozva nem hajlandó terrorszervezetnek tekinteni a Hezbollah síita pártot.

Friss híreink a WikiLeaks kiszivárogtatásairól »

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!