szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Életét vesztette Moammer Kadhafi egyik fia és három unokája a NATO egyik légicsapásában Tripoliban, de a líbiai vezető túlélte a támadást - közölte vasárnapra virradóra a líbiai kormány szóvivője.

A szóvivő szerint a NATO csapást mért Kadhafi legkisebb fiának, Szeif al-Arabnak a házára. A támadáskor az épületben tartózkodott Moammer Kadhafi és a felesége, illetve más rokonok és barátok is ott voltak. Kadhafinak nem esett baja.

A kormányszóvivő háborús bűnténynek nevezte a NATO-támadást. Szerinte ez hadművelet volt kifejezetten az ország vezetőjének meggyilkolására, amit tilt a nemzetközi jog. Musza Ibrahim hangsúlyozta, hogy a meggyilkolt Kadhafi-fiú nemigen folyt bele az ország, illetve a Líbiában zajló katonai hadműveletek irányításába.

MTI/EPA

A katonai szövetség vasárnap hajnalban közleményében arról tájékoztatott, hogy valóban csapást mértek egy kormányzati épületre Tripoliban, de nem tudja megerősíteni a Kadhafi családtagjainak haláláról szóló híreket. Charles Bouchard tábornok, a NATO-hadműveletek kanadai parancsnoka szerint a légicsapás egy parancsnoki épület és irányítóközpont ellen irányult a főváros központjában lévő Báb-el-Azizíja komplexumban. Hangsúlyozta, hogy a NATO kizárólag katonai létesítményeket vesz célba, amelyek kapcsolatba hozhatók Kadhafi hadműveleteivel a líbiai nép ellen. Charles Bouchard hozzátette: értesült azokról a meg nem erősített jelentésekről, hogy Kadhafi családtagjai életüket vesztették, és sajnál "minden emberi veszteséget, kiváltképpen, ha ártatlan polgárok kerülnek bajba a konfliktus következtében".

Líbiai illetékesek nyugati újságíróknak megmutatták a lerombolt épületet, amelybe legalább három rakéta csapódott be. A ház tetőszerkezetének egyes részei teljesen beomlottak, hatalmas kráter tátong a romhalmazzá változott épület helyén. Egyes hírügynökségi jelentések szerint az épület olyan súlyos károkat szenvedett, hogy a benne tartózkodók közül aligha élhette túl bárki is a légicsapást, ezért amennyiben Kadhafi életben van, akkor még a támadás előtt elhagyhatta fia házát. Ugyanezt a véleményt fogalmazta meg a CNN hírtelevízió tudósítója is, aki ugyancsak járt a helyszínen.

A kormányszóvivő szerint Szeif al-Arab Kadhafi hat fia közül a legfiatalabb, 29 éves volt. Egyike a líbiai vezető nyolc vér szerinti gyermekének. Szeif al-Arab a müncheni műszaki egyetemen tanult, de még nem fejezte be a tanulmányait - mondta Musza Ibrahim.

Az orosz külügyminisztérium komolyan kételkedik a nemzetközi katonai szövetség állításaiban, hogy a NATO-légicsapásoknak nem célpontja Moammer Kadhafi és családja. Vasárnap kiadott közleményében Moszkva aránytalannak minősítette az erő alkalmazását, ami "pusztító következményekkel és ártatlan emberek halálával jár". Álláspontja szerint a szövetségesek átlépték a Biztonsági Tanács Líbiáról szóló, 1973-as számú határozatát, amelyben semmilyen módon nem esik szó a líbiai vezetés leváltásáról. Az orosz külügyminisztérium a líbiai válság ügyében hozott nemzetközi döntések szigorú tiszteletben tartására - azonnali tűzszünetre és a politikai rendezésről előfeltételek nélküli tárgyalások megkezdésére - szólított fel.

A brit kormány megerősítette, hogy támadás érte vasárnap diplomáciai képviseletét a líbiai fővárosban. A külügyminiszter bejelentette, hogy válaszként kiutasították Líbia londoni nagykövetét.

"Elítélem a brit nagykövetség és más külföldi diplomáciai missziók épületei ellen Tripoliban elkövetett támadásokat" - hangzik William Hague brit külügyminiszter nyilatkozata, amelyben megállapította, hogy Líbia megsértette a diplomáciai képviseletek védelmének nemzetközi kötelezettségét.

Az olasz külügyminisztériumis megerősítette, hogy "több külföldi, köztük az olasz nagykövetség épületét érte vandál támadás". Egy líbiai ellenzéki újság arról számolt be vasárnap, hogy az Egyesült Államok nagykövetségét is felgyújtották Tripoliban.

Az ENSZ bejelentette vasárnap, hogy Tripoliból evakuálta munkatársait a fővárosban uralkodó helyzet miatt. Stephanie Bunker, az ENSZ humanitárius segélyeket koordináló hivatalának szóvivője elmondta, hogy 12 külföldi munkatársuk Tunéziába távozott Tripoliból, de a döntés nem vonatkozik a helyi munkatársakra, sem a Bengáziban lévő külföldi ENSZ-személyzetre.

Líbiai felkelők arról számoltak be, hogy a kormányerők vasárnap lőni kezdték a felkelők kezén lévő Miszráta kikötőjét, miközben egy segélyhajó szállítmányát rakodják ki. "Grad rakétákat használnak, megcélozva közvetlenül a kikötőt" - mondta Ahmed Hasszán szóvivő.

A tunéziai hivatalos hírügynökség arról számolt be, hogy vasárnap két lövedék csapódott be dél-tunéziai területre, 300 méterre a határtól. A tunéziai fél lezárta a határt ennek nyomán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!