szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megerősítette fenntartásait Törökország európai uniós csatlakozásával szemben az osztrák külügyminiszter egy osztrák lapnak adott interjúban.

"A különleges partnerséget részesítenénk előnyben, és nem a teljes jogú tagságot" - mondta Michael Spindelegger a Der Standard szerdai számában megjelenő, előzetesen ismertetett interjúban.

A miniszter szerint kérdéses, hogy "képes-e az EU befogadni egy olyan országot, mint Törökország" és hogy Törökország képes-e tagja lenni az uniónak. "Ez a központi kérdés. Nem az iszlám és nem a nacionalista érzelmek" - tette hozzá. A csatlakozás feltételeit megszabó koppenhágai kritériumok esetében Spindelegger szerint nem csak gazdasági kérédsekről és az alapvető szabadságok elfogadásáról van szó, hanem "a konkrét politikáról is. Nem szabad azt hinni, hogy az utolsó pillanatban lépünk egy kicsit előre, és az elég a csatlakozáshoz" - mondta.

Spindelegger előzőleg bírálta a török kormányt, mert megvétózta az osztrák jelölt, Ursula Plassnik megválasztását az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) főtitkárává. Az EBESZ soros elnökségét ellátó Litvánia elsőként Plassnikot javasolta, mint a legtöbb tagállam támogatását bíró jelöltet. Törökország azonban a hét végén közölte, hogy ellenzi a volt külügyminiszter megválasztását, mert Plassnik 2005-ben a kormány tagjaként ellenezte a török európai uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését.

Az osztrák külügyminiszter a hét végén "teljesen érthetetlennek és alaptalannak" minősítette a török döntést. A tárca egy közleményben hangoztatta, hogy Ankara lépése "egyértelműen beárnyékolja a két ország kapcsolatait", s Ausztria a jövőben "nagyon alaposan mérlegeli, hogy támogasson-e török jelölteket és Törökország bármely törekvését a nemzetközi színtéren".

Spindelegger egy másik lap, a Die Presse szerdai számának nyilatkozva - egy szintén előzetesen ismertetett interjúban - ismét ígéretének megszegésével vádolta Ankarát. "Hogyan akar külpolitikát csinálni valaki, ha nem tartja be, amit ígér? Ez nem professzionális" - fogalmazott. A hét végén az osztrák diplomácia vezetője azt mondta, megállapodott Abdullah Gül török elnökkel május eleji bécsi látogatásakor, hogy nem akadályozzák egymás jelöltjeit. A török külügyminisztérium tagadta, hogy volna ilyen megállapodás. Spindelegger ezzel szemben a Die Pressének azt mondta, több fültanúja is volt az ígéretnek, köztük Christoph Schönborn bécsi érsek.

Ausztria annak ellenére fenntartja Plassnik jelöltségét, hogy Litvánia másodikként Lamberto Zannier olasz diplomatát javasolta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!