szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Dél-afrikai Köztársaság kész lett volna beutazási vízumot adni a dalai lámának, ha ő maga nem mondta volna le szombatra tervezett útját - állította a dél-afrikai alelnök, akit szerdán a Star című helyi napilap idézett.

Kgalema Motlanthét arról kérdezték, megkapta volna-e a tibeti vallási vezető a vízumot, ha nem mondja le dél-afrikai látogatását. Az alelnök így felelt: "Persze. Járt itt már máskor is. Nem értem, miért csinálnak ügyet ebből az egészből."

Kedden a dalai láma környezete tudatta, hogy a tibeti vallási vezető lemondta részvételét a Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai püspök 80. születésnapja alkalmából rendezendő ünnepségen, mert nem kapta meg időben a dél-afrikai beutazási engedélyt. 

A Dalai Láma
AP

A lemondás felháborította az ünnepeltet, aki az apartheid rendszer elleni küzdelem egyik jelképe volt. Egy országszerte közvetített tévéinterjúban felindultan azt mondta, hogy a Dél-afrikai Köztársaság jelenlegi kormányzata rosszabb, mint az apartheid rendszer kormányzata volt, "abban az időben ugyanis legalább tudni lehetett, mire számíthat az ember". 

Clayson Moneyla, a dél-afrikai külügyminisztérium szóvivője szerdán az üggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy "Dél-Afrika szuverén ország, érdekeink szerint hozunk döntéseket. (...) Nem vagyunk megfélemlítve, nem vagyunk nyomás alatt, senki sem befolyásol bennünket." Ő is azt hangsúlyozta, hogy a dalai láma maga mondta le útját.

Korábban hírügynökségek azt írták, Kína gyakorolt nyomást Dél-Afrikára, hogy ne adjon vízumot a dalai lámának, akit veszélyes szeparatistának tart. Kiemelték azt is, hogy Kína a múlt héten Motlanthe alelnök pekingi útján megállapodást kötött, amely szerint 2,5 milliárd dollár értékben befektet az afrikai országban különböző projektek megvalósítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!