szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Politikailag motiváltnak" minősítette Julija Timosenko perét keddi állásfoglalásában az Amnesty International, amely a hivatali hatalommal való visszaélés címén hét év szabadságvesztésre ítélt egykori ukrán kormányfő azonnali szabadon bocsátását követelte.

A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének londoni közleménye szerint a Timosenko ellen felhozott vádak "nemzetközileg értelmezhetetlen kihágásokra" alapulnak, politikailag motiváltak, és arra irányuló kísérletet jelentenek, hogy kriminalizálják a volt miniszterelnök által munkája során hozott döntéseket.
Julija Timosenko mai tárgyalása
AP
Az Amnesty International szerint a rossz politikai döntéseket - "ha itt egyáltalán erről van szó" - a választóknak kell büntetniük, nem a bíróságoknak. Julija Timosenko elítélése az ellene megfogalmazott vádpontok alapján törvényellenes, ezért Timosenkót azonnali hatállyal szabadon kell engedni, és a vele szemben felhozott összes vádat ejteni kell - áll az AI keddi londoni felhívásában.

Az emberi jogi szervezet szerint a Timosenko-per rendszerszintű problémákat tárt fel az ukrán igazságszolgáltatáson belül, és az eljárás kétségeket ébreszt az ukrán bíróságok függetlenségével kapcsolatban.

Az EU csalódott Ukrajnában

Az Európai Unió mélységes csalódottságának adott hangot Catherine Ashton a Julija Timosenko ellen hozott keddi ítélet miatt. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a tagállamok külügyminisztereinek luxembourgi tanácskozása közben kiadott állásfoglalásában megállapította, hogy a büntetőper lefolytatása során nem tartották tiszteletben a tisztességes, átlátható és független jogi eljárás nemzetközileg elfogadott normáit. Ashton szerint Ukrajnában az igazságszolgáltatást politikailag motivált módon, szelektíven alkalmazzák az ellenzék vezetőivel és a korábbi kormány tagjaival szemben.

Az Európai Unió felszólította az ukrán hatóságokat, hogy biztosítsák a tisztességes, átlátható és pártatlan eljárást Timosenko fellebbezési ügyének elbírálásakor, illetve volt kormánytagokkal kapcsolatos más ügyekben. Ashton az állásfoglalásban külön kitért arra: a fellebbezési jogot nem szabad csorbítani azzal, hogy a vádlottat korlátozzák választásokon való indulásban, beleértve a jövőre esedékes parlamenti választásokat.

Az uniós állásfoglalás szerint jelentős hatást gyakorol majd az EU-ukrán kapcsolatokra az, hogy miként tartják tiszteletben az ukrán hatóságok a jogállamiság általános értékeit, illetve miképpen kezelik ezeket a konkrét ügyeket. Ashton utalt ezzel kapcsolatban a készülő EU-ukrán társulási megállapodás megkötésének kérdésére, valamint a politikai párbeszéd, illetve a szélesebb értelemben vett együttműködés jövőjére.

A lengyelek is csalódottak

A per lefolytatásának módja és a keddi elmarasztaló ítélet az ukrán igazságszolgáltatás átpolitizálását tanúsítja, és megtépázza Ukrajna tekintélyét, mint olyan országét, amely éppen alapvető európai átalakulást hajt végre - olvasható a Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnököt sújtó ítélet kapcsán kedden kiadott lengyel külügyminisztériumi nyilatkozatban.

Lengyelország következetesen támogatta és támogatja az ukrán népet európai választásában. Ukrajna európai törekvései egyúttal kötelezettséget jelentenek az európai uniós politikai és társadalmi rend normáinak és szabványainak alkalmazására és erősítésére - olvasható a nyilatkozatban. Lengyelország - az Európai Unió egészéhez és tagországaihoz hasonlóan - nyugtalansággal figyeli a Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnök elleni pert – fogalmaznak.

Az ügy további kimenetele egyértelműen meg fogja mutatni, hogy Ukrajna közeledik vagy távolodik attól a kormánya által kinyilvánított és társadalma támogatását élvező céltól, amit az európai integráció jelent – zárul a közlemény.

Franciaország: nem tartották tiszteletben a védelem jogait

Párizs álláspontja szerint "politikai indítékok" terhelik a Julija Timosenko ellen hozott bírósági ítéletet.

"Az ítéletet egy olyan eljárás végén hozták meg, amely nyilvánvalóan nem tartotta tiszteletben a védelem jogait" - fogalmazott a francia külügyi szóvivő párizsi sajtótájékoztatóján. Bernard Valero hozzátette: "Ez azt bizonyítja, hogy a bírósági eljárást politikai indítékok terhelték".

A szóvivő arra szólította fel Ukrajnát, hogy az Európa Tanács miniszteri bizottságának soros elnökeként "mutasson példát", arra emlékeztetve Kijevet, hogy a jogállamiság a legfőbb kérdés az Európai Unióval kötendő társulási megállapodás véglegesítése szempontjából.

Németország: az ítéletnek következményei lesznek

A jogállamiság megsértésének nevezte a Julija Timosenko volt ukrán kormányfő ellen hozott bírósági ítéletet a német kormány. Az erről szóló hivatalos nyilatkozat szerint az ítélet visszalépés a jogállamiság, illetve a demokrácia terén.

Berlin a volt miniszterelnök elítélését elfogadhatatlannak tekinti. A történtek nem maradhatnak következmények nélkül a német-ukrán kapcsolatokra, valamint az Európai Unió és Ukrajna közötti viszonyra – olvasható a kormány közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!