szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy erejű robbanás rázta meg a dél-afganisztáni Kandahár városának rendőrkapitányságát vasárnap. A merényletben legalább hét ember vesztette életét - közölte a tartományi kormányzat szóvivője.

A rendőrségi épület kültéri parkolójában lépett működésbe egy távirányítású robbanószerkezet. A merénylet hét ember - öt rendőr és két civil - életét követelte, emellett tizenkilencen megsebesültek, tizenhárom civil és hat rendőr.

Kandahár a tálib lázadók déli fellegvára, a tálib rendszer idején (1996-2001) Afganisztán fővárosaként működött. Bár a kabuli kormányt támogató nemzetközi katonai koalíció jelentős erőt állomásoztat Kandahárban és környékén, hogy visszaszorítsa a tálib lázadókat, a térség továbbra is veszélyes, rendszeresek a kormányzati intézmények elleni támadások.

Kandahári életkép

Egy, a múlt héten kiszivárgott titkos NATO-jelentés szerint a tálibok egyre jobban bíznak abban, hogy az egész országot eláraszthatják, miután a külföldi harcoló alakulatok - a tervek szerint 2014 végéig - elhagyják Afganisztánt. Elemzők azonban kételkednek abban, hogy a tálib fegyveresek képesek lesznek ismét elfoglalni Kabult és kiterjeszteni uralmukat az egész országra. Szerintük a legtöbb, amiben a tálibok reménykedhetnek, az a részleges visszatérés.

Becslések szerint huszonötezer főt számlál a tálib lázadók "hadserege", ami elenyésző a NATO és az afgán kormány erejéhez képest. A tálibok éves "költségvetése" 150 millió dollárra rúg, míg az Egyesült Államok mintegy 500 milliárd dollárt költött el a háború tíz éve alatt. Az afgán kormány nagyon gyenge, de 250 ezer fős, a nemzetek közössége által támogatott biztonsági apparátus segíti, s ez két olyan jelentős tényező, amely az 1990-es évek közepén nem állt fenn.

Nem kedveznek a társadalmi átalakulások sem a táliboknak. Egy felmérés szerint a fegyveres ellenzéki csoportokkal valamennyire is rokonszenvezők aránya rekordalacsony szintre csökkent. Mostanra sok afgán úgy nőtt fel, hogy hozzászokott ahhoz, hogy a nők oktatási és munkavállalási lehetőségei javultak. Sok fiatal körében hódítanak az internetes közösségi hálózatok, a Facebook és a Twitter, amelyek lehetőséget nyújtanak a felhasználóknak mind a kormány, mind a tálibok bírálatára. Ráadásul a tálib fegyveresek egy része belefáradt a hosszú háborúba, elvesztették családjukat és földönfutóvá váltak, ők már békét akarnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!