szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Irán nem törekszik atomfegyver előállítására - hangoztatta újfent Ali Hamenei ajatolláh szerdán, nem sokkal az után, hogy összeomlottak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) képviselőivel folytatott újabb megbeszélések.

Irán legfelső vallási és politikai vezetője, aki az ország atomipari kutatóit fogadva mondott beszédet, kijelentette ugyanakkor, hogy országa "meg akarja törni" a nagyhatalmak "atomfegyverekre alapozott felsőbbrendűségét". Hamenei, akinek szavait az állami televízió élőben közvetítette, azt mondta, Irán nem változtat eddigi politikáján, s törekvéseitől nem tántorítják el sem nemzetközi szankciók, sem gyilkosságok és a nyomásgyakorlás más eszközei.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) küldöttségének a vitatott iráni atomprogramról két napon át Teheránban folytatott tárgyalásain nem történt előrelépés, az iráni hatóságok nem engedélyezték a NAÜ szakértőinek a bejutást egy katonai létesítménybe - közölte a NAÜ csalódottságának hangot adva szerda hajnalban. 

Az ügynökség közép-európai idő szerint szerdán nulla óra után adta ki közleményét, miután küldöttsége elhagyta Iránt. A szokatlan időpont jelzi, hogy a NAÜ milyen nagy fontosságot tulajdonít a kérdésnek. A NAÜ szakértői egy Teheránon kívüli katonai támaszpontot akartak felkeresni, ahol a gyanú szerint nukleáris fegyver létrehozásával kapcsolatos robbanóanyag-kísérleteket végeztek. A NAÜ küldöttsége alig egy hónapon belül másodszor tárgyalt - hétfőn és kedden - Teheránban.

A nyugati hatalmak és Izrael azzal vádolják Iránt, hogy békés célúnak mondott atomprogramja leple alatt nukleáris fegyver előállítására törekszik. Teherán ezt tagadja. A NAÜ azonban négy éve hasztalan próbál megállapodni Iránnal abban, hogy működjön együtt a nukleáris létesítmények nemzetközi ellenőrzésében. Az előző NAÜ-küldöttség január 29. és 31. között járt Iránban. Herman Nackaerts, a NAÜ főigazgató-helyettese, a delegáció vezetője az akkori megbeszéléseket jónak minősítette. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy még sok a tennivaló.

Az újabb tárgyalások kudarca valószínűleg fokozza majd az amúgy is növekvő feszültséget Teherán és a nyugati hatalmak között, amelyek szankciókat vezettek be a világ legnagyobb kőolajtermelő országai közé tartozó Irán ellen annak vitatott atomprogramja miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!