Az elnökválasztáson nincs kötelező megjelenési küszöb, a győztesnek azonban a szavazatok több mint ötven százalékát meg kell szereznie.
Először az orosz választások történetében videokamerákkal szerelték fel a szavazásra kialakított termeket. Az utasítást még decemberben, a parlamenti választásokon tapasztalt visszaélések miatti tiltakozás hatására adta ki Vlagyimir Putyin kormányfő.
A 95 ezer szavazóhelyiség döntő többségében zajló eseményeket bárki követheti interneten keresztül. A Rosszija 24 hírtelevízió adásában ugyanakkor azt közölték, hogy a berendezések nem mindenütt működnek.
A webkamerák ellenére az ellenzék kételkedik a választások tisztaságában. Pártok és társadalmi szervezetek saját megfigyelőket küldtek, valamint szavazatszámlálási rendszert dolgoztak ki, és gyűjtik a visszaélésekről beérkező jelzéseket.

A Golosz választási jogvédő szervezet honlapján elhelyezett virtuális térképen látható, hogy eddig visszaélésekről 1843 jelentés érkezett.
A választások tisztaságára 685 külföldi és több tízezer hazai megfigyelő ügyel. Hatezer újságíró, köztük nyolcszáz külföldi követi figyelemmel a szavazást.

Az elnökválasztáson öt jelölt közül választhatnak a voksolók, közülük Vlagyimir Putyin kormányfő harmadszor indul az államfői posztért. Elemzők és a közvélemény kutatások adatai szerint ő az esélyes a győzelemre, a kérdés csupán az, hogy kétfordulós lesz-e a választás.
Putyin ellenfelei: Gennagyij Zjuganov az orosz Kommunista párt elnöke, Szergej Mironov, az Igazságos Oroszország párt első embere, Vlagyimir Zsirinovszkij, a liberális demokraták vezetője és Mihail Prohorov egyéni jelölt, milliárdos üzletember.