szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Igen hasznos lett volna, ha Vlagyimir Putyin elutazik a G8-csoport csúcstalálkozójára - vélekedik Javier Solana, akinek cikkét a Vedomosztyi című orosz napilap közölte pénteken.

A spanyol politikus, aki 1995-1999 között a NATO főtitkára és 2009-ig az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője volt, a cikket a washingtoni Brooking Intézet tudományos munkatársaként jegyzi.

A Vedomosztyiban Javier Solana felidézi, hogy május 7-i államfői beiktatása előtt három nappal Vlagyimir Putyin fogadta Tom Donilont, az amerikai elnök biztonságpolitikai tanácsadóját, aki tájékoztatta Putyint, hogy Barack Obama elhatározott szándéka, hogy erősítse a kapcsolatokat Oroszországgal. Donilon azonban üres kézzel távozott Moszkvából, mert Putyin elhárította, hogy részt vegyen a G8-ak - a hét legfejlettebb ipari hatalom (Egyesült Államok, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország) és Oroszország - Camp David-i, valamint a NATO azt követő chicagói csúcstalálkozóján.

Így Obama és Putyin első találkozójára a G20-csoport június 18-19-i mexikói csúcstalálkozójáig kell várni.

Solana szerint akármi is legyenek Putyin indoka, a globális biztonsági kérdéseket illetően mindkét májusi csúcstalálkozó lényeges hatást gyakorol majd Moszkva és Washington kapcsolataira. A spanyol politikus hangsúlyozta, hogy Oroszországra kulcsfontosságú szerep hárul az iráni atomprogram miatti nemzetközi feszültségek és a szíriai válság rendezésében is.

"Tekintettel arra, hogy a Kofi Annan volt ENSZ főtitkár által kidolgozott béketervet egyre inkább kudarc fenyegeti, az országban (Szíriában) pedig polgárháborús veszély van, Oroszország lehet az egyetlen hatékony tárgyaló a nemzetközi közösség részéről" - véli Solana.

A politikus fontosnak tartja, hogy Moszkva és Washington egyeztesse álláspontját az amerikai rakétapajzsról is. "Szükségessé vált az Oroszország és az Egyesült Államok közötti feszültség csökkentése, mivel a rakétavédelmi rendszerről, Iránról és Szíriáról, valamint más kérdésekről hosszas tárgyalások lesznek és ezek a problémák egymással összefüggenek" - véli a volt NATO-főtitkár és uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő.

Putyin diadala a Győzelem napján - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!
AP

Solana szerint ha ezekben az ügyekben elfogadható megoldások születnek, akkor az megnyitja az utat egy példátlan nukleáris fegyverzetcsökkentési szerződés jövő évi aláírása előtt. Ehhez azonban arra van szükség, hogy Moszkva és Washington között kölcsönös megértés jöjjön létre - teszi hozzá.

A feleknek minden tőlük telhetőt meg kell tenniük annak érdekében, hogy az orosz-amerikai viszonyban "újraindítsák az újraindítást", és elhárítsák az ellentéteket jövőbeni nukleáris potenciáljuk kérdésében - fejti ki Javier Solana a Vedomosztyiban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!