szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem beszámítható Anders Behring Breivik norvég tömeggyilkos az oslói főügyészség szerint. Breivik vitatta korábban, hogy büntetőjogilag nem lenne beszámítható, és ragaszkodott ahhoz, hogy börtönben tölthesse le büntetését.

Az ügyészek csütörtöki vádbeszédükben azt kérték, hogy zárják elmegyógyintézetbe a tavaly júliusban 77 embert meggyilkoló szélsőjobboldali férfit. Amennyiben a bíróság hasonló következtetésre jut a várhatóan júliusi ítéletében, akkor Breiviket nem vonják büntetőjogilag felelősségre Norvégia legsúlyosabb, békeidőben elkövetett tömeggyilkosságáért.

Ha a bíróság beszámíthatónak tekinti Breiviket, akkor az ügyészség a kiszabható legsúlyosabb büntetést, 21 évi szabadságvesztést kér. 

A 33 éves férfi vitatta a korábbi igazságügyi orvosszakértők véleményét, akik szerint büntetőjogilag nem beszámítható, muszlimellenes aktivistának tartja magát, merényletét politikai nézeteivel indokolta és ragaszkodott ahhoz, hogy börtönben töltse le büntetését. A tíz hete tartó per utolsó napján, pénteken, a védelem valószínűleg ennek megfelelően megtámadja majd az ügyészség álláspontját. 

Breivik tavaly július 22-én autóba rejtett pokolgépet robbantott a norvég belvárosban, nyolc ember életét oltva ki, majd rendőrnek öltözve Utoya szigetére utazott, ahol 69 embert ölt meg a norvég Munkáspárt ifjúsági táborában.

Korábban két norvég hatósági orvos szakértő is fenntartotta azt a megállapítását, hogy Anders Behring Breivik elmebeteg, ezért büntetőjogilag nem vonható felelősségre. Torgeir Husby és Synne Sorheim, aki a per kezdete, április 16-a óta folyamatosan figyelte a norvég mészárost, áttanulmányozta a rendőrségi kihallgatásokon felvett anyagot is.

MTI/EPA

"Azt gondolja, mindannyiunkat meg kell mentenie attól, hogy odavesszünk a jó és a rossz csatájában. Azt hiszi, felelősséget visel és küldetést teljesít ebben a harcban, joga van döntenie életről és halálról, noha a végső felelősséget a tetteiért egy nem létező szervezetre hárítja" - mondta korábban Sorheim, amikor ismertette a 239 oldalas szakvéleményt.

A pszichiáterek szerint Breivik elmebetegségének első jelei 2002 és 2006 között mutatkozhattak meg először, utána teljesen magába zárkózott. Állapota ezután egyre romlott, 2010-től már kifejezetten delíriumos állapotba került (a tudat elborulása, érzékcsalódásokkal járó átmeneti tudatzavar).

A 33 éves tömeggyilkos 2006 óta ismét anyjával lakott, aki soha nem hitte, hogy fia elmebeteg, noha Breivik akkor már - a világtól teljesen elzárkózva - csak politikáról volt hajlandó beszélni, akárcsak arról a kiáltványról, amelynek megfogalmazásán dolgozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!