szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Immár negyedik éve folyamatosan csökken a születések száma az Egyesült Államokban - derül ki egy szerdán nyilvánosságra hozott friss kormányjelentésből.

Szakértők szerint a tavalyi adatok újabb bizonyítékát adják annak, hogy a gazdaság gyengélkedése miatt megcsappant a gyermekvállalási kedv az országban, ahol a kilencvenes évek végétől 2007-ig - a több mint 4,3 milliós csúcsértékig - szinte folyamatosan emelkedett a születési arány. A tavalyi, valamivel kevesebb mint 4 milliós érték a legalacsonyabb 1998 óta.

Biztató viszont, hogy tavaly a csökkenés már csak egyszázalékos volt a korábbi évek 2-3 százalékos visszaesését követően. A most nyilvánosságra hozott jelentést az amerikai járványügyi központ készítette, így nem tekinthető végérvényes és hivatalos statisztikának a tavalyi adatokról, bár nagy eltérés a benne szereplő számoktól már nem várható. 

A jelentés egyértelműen a gazdasági válságot tartja a szülési kedv megcsappanását okozó első számú tényezőnek. A szerzők szerint a munkanélküli, alulfoglalkoztatott vagy más miatt anyagi gondokkal küzdő párok és nők úgy érzik, egyelőre nem engedhetik meg maguknak a családalapítást vagy a család gyarapítását.

Tavaly egyébként a házas asszonyok körében már emelkedett a szülések száma (1 százalékkal), az arányt az egyedülállók körében mért 3 százalékos visszaesés húzta le. Különösen szembetűnő a mostani jelentés szerint a születési arány csökkenése a latin-amerikai származásúak körében, valamint a tizenévesek kategóriájában. Az utóbbi kevésbé meglepő, mert az elmúlt két évtizedben folyamatos csökkenést mutatott, viszont tavaly történelmi mélypontra süllyedt, 330 ezer újszülöttel. A spanyol ajkúakat illetően a 6 százalékos visszaesés igen jelentősnek mondható, de a szakértők kiemelik, hogy a gazdasági nehézségek ezt a réteget sújtják leginkább.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!