szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogása óta először állították bíróság elé csütörtökön Szeif al-Iszlám Kadhafit, Moammer Kadhafi néhai líbiai vezető fiát - jelentette be a líbiai főügyészség. Szeif al-Iszlám ellen az a fő vád, hogy háborús bűnöket követett el az apja hatalmának megdöntésére irányuló 2011-es felkelés idején.

A zenteni büntetőbíróságon nem emiatt kellett megjelennie csütörtökön, hanem azért, mert az ügyészség azzal is megvádolta, hogy törvénytelen módon próbált meg kijuttatni dokumentumokat külföldre.

A Kadhafi-fiút 2011 novemberében fogták el, és azóta Zentenben, a líbiai fővárostól, Tripolitól 170 kilométerrel délnyugatra tartják fogva. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is a vádlottak padjára ültetné emberiesség elleni bűncselekmények miatt.

A Nemzetközi Büntetőbíróság emberiesség elleni bűncselekmények elkövetésének vádjával 2011 májusában adott ki letartóztatási parancsot ellene. A hágai székhelyű bíróság és a líbiai kormány között még mindig megy a jogi huzavona arról, hol állítsák bíróság elé a második legidősebb Kadhafi-fiút. Az azonban, hogy az első bírósági eljárást megtartották, erős jelzés Líbia részéről, hogy magának követeli ezt a jogot.

Szeif al-Iszlámot ezúttal azzal vádolták meg, hogy információkat próbált meg kicserélni a Nemzetközi Büntetőbíróság küldöttségének tagjaival a tavaly június 7-én, Zentenben tartott megbeszélésükön. A küldöttség azért utazott Líbiába, hogy találkozzon Szeif al-Iszlámmal. A líbiai hatóságok a találkozó után azonnal őrizetbe vették a delegáció négy tagját, köztük a Kadhafi-fiú védelmére a Nemzetközi Büntetőbíróság által kirendelt Melinda Taylor ausztrál ügyvédet is, és csak több heti fogva tartás után engedték szabadon őket.

A líbiai hatóságok azzal vádolták Taylort, hogy tollba rejtett kamerát csempészett be, és olyan dokumentumokat próbált átadni Szeif al-Iszlám Kadhafinak, amelyek árthatnak a líbiai nemzetbiztonságnak, illetve külföldön élő líbiaiaknak.

A zárt ajtók mögött tartott tárgyaláson a zenteni bíróság május 2-ra napolta el a pert, az indoklás szerint azért, hogy tájékoztatni tudják az Nemzetközi Büntetőbíróság küldöttségének érintett tagjait, és ők is jelen lehessenek majd a következő fordulóban. Emellett még védőügyvédet kell keresni Szeif al-Iszlámnak ebben az ügyben.

A líbiai főügyészség csütörtökön azt is közölte, hogy befejezték a háborús bűnök ügyében indított vizsgálatokat, és Szeif al-Iszlámot egy későbbi időpontban ezek miatt is bíróság elé állítják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!