szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az általános vélekedéssel ellentétben valószínűleg sokkal több kistestű dinoszaurusz élt a Földön évmilliókkal ezelőtt - erre a megállapításra jutottak egy eddig ismeretlen faj leírása alapján kanadai kutatók, akiknek tanulmánya a Nature Communications című tudományos folyóiratban jelent meg.

David Evans, a kanadai Royal Ontario Museum munkatársa a tanulmányban egy eddig ismeretlen, két méternél kisebb dinoszauruszt mutatott be, amely 85 millió évvel ezelőtt élt. Felidézte, hogy amikor a dinoszauruszokról van szó, általában az olyan nagytestű fajokra gondolnak, mint például a T. Rex, de egyre több utalás van arra, hogy a Földön sok kistestű dinoszaurusz faj is élt. 

YouTube / Cleveland Museum of Natural History

A tanulmányban bemutatott Acrotholus Audeti dinoszaurusz a kutató szerint nagyjából 180 centiméter magas és 40 kilogramm súlyú lehetett. A cikkben szereplő példány jellegzetessége a több mint tíz centiméter vastag, kupolaszerű koponyatető, amelyet feltehetőleg a fajtársaival vívott harcokban használt. 

A kanadai kutató által leírt kistestű dinoszaurusz a növényevők közé tartozott és hátsó lábai segítségével tudott mozogni. Az Acrotholus Audeti fosszíliáit a kanadai Alberta tartomány déli részén találták meg. 

Eddig sokkal több nagytestű dinoszaurusz maradványait találták meg, mint kistestűét. A tudósok álláspontja azonban nem egységes abban, hogy miért van ez így: vagy azért, mert valóban több nagytestű dinoszaurusz élt egykor, vagy azért, mert a kis dinoszauruszok maradványai az évmilliók alatt jobban "elfogytak". A kisebb testű példányok csontjait a nagy húsevő dinoszauruszok sokkal könnyebben összezúzhatták és az időjárási viszontagságok is a "kicsiket" sújtották jobban. 

A most bemutatott Acrotholus Audeti a Pachycephalosaurusok családjába tartozik, amelynek jellegzetessége a vastag koponyatető.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!