szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Agressziónak és a nemzetközi jog megsértésének minősítette szerdán Bolívia ENSZ-nagykövete, hogy Bécsben feltartóztatták és átkutatták Evo Morales elnök különgépét. Bejelentette, hogy országa Ban Ki Munhoz, a világszervezet főtitkárához fordul az incidens miatt.

Sacha Llorenti Genfben újságíróknak azt mondta: nem kételkedik abban, az Egyesült Államokból érkezett az utasítás, hogy az elnöki különgépet az útirány megváltoztatására kényszerítsék.

Franciaország, Portugália és Spanyolország szerinte megsértette a nemzetközi jogot, amikor megakadályozták az elnök gépének visszatérését Bolíviába, azt gyanítva, hogy annak fedélzetén tartózkodik Edward Snowden, a hazájában kémkedéssel vádolt amerikai informatikus.

Morales gépe végül - miután Párizs és Lisszabon megtagadta az átrepülési engedély kiadását - az osztrák fővárosban, Bécsben szállt le, ahol fél napon át várakozott. A gépet átkutatták, de a hatóságok nem találták nyomát Snowdennek.

David Choquehuanca bolíviai külügyminiszter hangsúlyozta, a kikényszerített bécsi leszállás arra az alá nem támasztott gyanúra alapozódott, hogy az amerikai informatikus a különgépen tartózkodik. "Nem tudni, ki terjesztette el ezt a hazugságot. Szeretnénk kifejezni elégedetlenségünket azért, mert az eset veszélybe sodorta a (bolíviai) elnök életét". A mintegy 12 órás bécsi kényszerpihenő után szerdán továbbindult Evo Morales bolíviai elnök repülőgépe.

Michael Spindelegger osztrák alkancellár a helyi hatóságok vizsgálódását követően kijelentette, hogy Snowden nem rejtőzködött a gépen. Hozzátette ugyanakkor, hogy a különgép átkutatásához Morales elnök hozzájárult. "Reptéri kollégáim átkutatták a gépet, megerősíthetem, hogy azon csak bolíviai állampolgárok tartózkodtak" - mondta. Hangsúlyozta: "Morales beleegyezett" az ellenőrzésbe. Heinz Fischer osztrák államfő pedig a délelőtt folyamán arról számolt be, hogy a bolíviai elnök gépe előtt nyitva áll a spanyol légtér is.

A dél-amerikai elnökök rendkívüli értekezletet tartanak az ügy miatt - jelentette be Bolívia ENSZ-nagykövete. Bolívia és Latin-Amerika méltósága forog kockán - jelentette ki Sacha Llorenti, aki szerint a találkozóra még szerdán sort kerítenek. 

Bolívia fővárosában tüntető csoportok gyűltek össze több európai nagykövetségnél, és vidékről ismert személyiségek gyülekeznek La Pazban Morales elnök fogadására. A bolíviai kormány "emberrablásnak" minősítette a történteket.

Cristina Fernández argentin elnök "őrülteknek" nevezte azokat, akik feltartóztatták Moralest, és "megalázónak" minősítette a tettüket. Az uruguayi kormány szerint "önkényes és igazolhatatlan" dolog történt. Elítélte az eseményt a kubai kormány is. Venezuela elnöke "méltó választ" ígért "a veszélyes és elfogadhatatlan agresszióra". A Fehéroroszországban tartózkodó Nicolás Maduro azt nem árulta el, hogy mire készül.

Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök viszont úgy véli, hogy "mesterséges vita" folyik. "Az a fontos, hogy Snowden nincs a gépen, és így, ez az egész vita egy kicsit mesterséges" - jelentette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!