szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Összecsaptak péntek este a megbuktatott egyiptomi elnök hívei és ellenfelei a kairói Tahrír tér közelében. A két tábor kövekkel dobálta egymást az Október 6. hídon, miközben a mentők sebesülteket szállítottak el. Válaszul katonai járműveket vonultatott fel a hadsereg a hídra, hogy szétválassza az ellenfeleket. A Sínai-félsziget két városában kijárási tilalom van egy kettős merénylet után.

Folyamatosan frissülő cikk!

Több páncélos járművet vezényeltek a Tahrír tér közelében lévő Október 6. hídra, hogy távol tartsák Murszi támogatóit, akik az állami televízió épületénél, a Nílus partján gyülekeztek. A Murszi-ellenes tüntetésnek helyet adó Tahrír tér felett katonai helikopterek járőröztek. Az összecsapásnak péntek késő estig legalább két halálos áldozata volt.

Petárdák, kövek 

Murszi iszlamista hívei a Nílus partján, az állami televíziónál gyűltek össze, egy kilométerre a Tahrír tértől, ahol a liberális ellenzék táborozott le. A televízióban szaladó fiatalok csoportjait lehetett látni. Egyesek petárdákat hajigáltak, amelyek az ellentáborban csapódtak be. A francia hírügynökség tudósítója lövéseket hallott, és látta, amint a két tábor kövekkel dobálta egymást az Október 6. hídon, miközben a mentők sebesülteket vittek el.

Az iszlamisták pénteken elutasították a "katonai puccsot" és a Muzulmán Testvériség számos vezetőjét őrizetve vevő "rendőrállamot". A megbuktatott elnök hívei és ellenzői között országszerte több kormányzóságban is voltak összecsapások, így Egyiptom déli részében, a Szuezi-csatorna mentén és a Nílus deltájában. Országszerte tíz ember halt meg Háled el-Hatíb, az egészségügyi minisztérium illetékese szerint és összesen 210-en sebesültek meg.

MTI/EPA/Mohammed Szaber

Az AFP francia hírügynökség fotóriportere korábban arról számolt be, hogy a tömeg a belvárosi Tahrír tér közelében haladt el, ahol a Murszi-ellenes tüntetők ezrei gyűltek össze. Az esti órákkal egyre jobban megtelik a tér.

Kijárási tilalmat vezettek be az egyiptomi hatóságok az Észak-Sínai kormányzóság két, Izraellel és a Gázai-övezettel határos városában – jelentette pénteken az állami televízió. A kijárási tilalom Sejk-Zuveidben és Rafahban van érvényben – jelentette a televízió, de további részleteket nem közölt.

A Sínai-félszigeten "törvényen kívüli állapot" uralkodik a Hoszni Mubarak elnök megbuktatásával végződött felkelés óta, és a héten ismét felütötte a fejét az erőszak, amióta a hadsereg elmozdította tisztségéből utódját, a Muzulmán Testvériség elnökjelöltjeként megválasztott Mohamed Murszit. Motorkerékpáros fegyveresek öt rendőrt lőttek agyon pénteken ebben a térségben.

Több tízezren gyülekeznek

A Nílus hídjánál az esti órákban már több tízezer iszlamista gyűlt össze, Mohammed Badiének, a Muzulmán Testvériség szellemi vezetőjének a délutáni nagygyűlésen történt váratlan megjelenése és beszéde hatására.  Az iszlamisták pénteken elutasították a "katonai puccsot" és a Muzulmán Testvériség számos vezetőjét őrizetve vevő "rendőrállamot".

A Mohamed Murszi-ellenes szövetség "sürgős felhívásban" tüntetésre buzdította híveit pénteken, miközben a hadsereg által megbuktatott egyiptomi államfő támogatói országszerte a katonai hatalom távozását követelik. A megbuktatott elnök hívei és ellenzői között országszerte több kormányzóságban is voltak összecsapások.

Szabadlábon két vezető a Muzulmán Testvériségből

A főügyész péntek este szabadlábra helyezte Szaad el-Katatnit, a Muzulmán Testvériség által létrehozott Szabadság és Igazság Párt vezetőjét, a parlament korábbi elnökét, valamint Rasid el-Bajumit, a Muzulmán Testvériség helyettes vezetőjét. Katatni és Bajumi két napot töltött őrizetben. A két férfi ellen gyilkosságra való felbujtás gyanújával azonban tovább folyik vizsgálat, miután hétfőre virradóra meghalt nyolc tüntető a Muzulmán Testvériség kairói székháza elleni támadás során.

AP / Muhammed Muheisen

Az ügyészség közlemény szerint az eljárás Mohammed Badiét, a Muzulmán Testvériség szellemi vezetőjére, elődjére, Mehdi Akefre és a szervezet kettes számú vezetőjére, Hairat as-Sátirra, továbbá a Muzulmán Testvériség négy másik magas rangú vezetőjére is vonatkozik.

Korábban Ahmed et-Tajjeb sejk, a kairói al-Azhar egyetemnek, a szunnita iszlám első számú tanintézményének vezetője kérte a"politikai foglyok" és a politikai aktivisták szabadlábra helyezését is.

Az amerikai vezérkari főnök Egyiptommal és Izraellel is tárgyalt

Az egyiptomi és az izraeli haderő vezérkari főnökével is tárgyalt az elmúlt napokban Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke - közölte pénteken a Pentagon.

Dempsey csütörtökön, vagyis már Mohamed Murszi elnök elmozdítását követően beszélt Szedhi Szobhi tábornokkal, az egyiptomi fegyveres erők vezérkari főnökével. Az amerikai katonai vezető ezzel a két hadsereg között kapcsolatok folyamatosságát demonstrálta.

Martin Dempsey csütörtökön és pénteken is eszmecserét folytatott Benni Ganc tábornokkal, az izraeli védelmi erők vezérkari főnökével. A megbeszélések tartalmáról nem hangzott el tájékoztatás.

A hadsereg szerda este mozdította el a hatalomból Mohamed Murszi iszlamista államfőt, és őrizetbe vette a Muzulmán Testvériség több vezetőjét.

Az egyiptomi eseményekről szóló híreinket itt találja!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!