szerző:
Klopfstein-László Kornél
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akár a magyarországi drogfüggőket is kellemetlenül érintheti a Kolumbiából kiinduló kokainválság – állítja Diego Ordonez perui drogszakértő. Az ország kábítószer-ellenes ügynökségének (Devida) munkatársa a hvg.hu megkeresésére elárulta: könnyen lehet, hogy Kolumbia szerepét Peru vagy Bolívia veszi át, mint a világ elsőszámú ellátója.

„Történelmi mélypontra zuhant a kokain alapanyagául szolgáló kokacserje-ültetvények száma Kolumbiában” – közölték a hét elején megjelent sajtóközleményükben a bogotai hatóságok. A hvg.hu telefonos megkeresésére Diego Ordonez perui drogszakértő szintén megerősítette, hogy „az elmúlt évtizedben sosem volt még ilyen alacsony az ültetvények száma a régióban”.

A szakember elárulta, az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) a következő néhány hétben hozza nyilvánosságra éves jelentését, mely szerint tavaly mintegy 25 százalékkal csökkent a kokacserjével bevetett földterületek aránya Kolumbiában. „Ennek azért is van nagy jelentősége, mert az országban továbbra is a GDP 4-5 százalékát a kokainból származó pénzek adják” – mutatott rá a Devida munkatársa.

A világ egyik legkorruptabb államának tartott Kolumbia honvédelmi minisztere, Juan Carlos Pinzon az El Tiempo című lapnak ugyanakkor arról számolt be, hogy idén „hatalmas előrelépés” történt a kábítószerek elleni küzdelemben. Diego Ordonez pedig az ENSZ jelentésére hivatkozva kifejtette, a 2011-es 64 ezer hektárhoz képest tavaly már csak 48 ezer hektárnyi ültetvényt regisztráltak, ami „az eddig legalacsonyabb szám”.

Leofoglalt kokainszállítmány 2013. májusában
AFP / Luis Robayo

Ordonez a hvg.hu riporterének azon kérdésére, hogy a „krízis” mennyiben érintheti Európát, illetve a magyarországi piacot elmondta: „mivel a kokain főként Kolumbiából, Peruból és Bolíviából érkezik, ezért a kiesést feltehetően az európai fogyasztók is megérezik majd”. A szakértő ugyanakkor figyelmeztetett: könnyen előfordulhat, hogy Kolumbia szerepét Peru vagy Bolívia veszi át, mint a világ elsőszámú ellátója.

Jól fogy a kokain az öreg kontinensen

Az ENSZ tavalyi kábítószer-jelentése szerint jelenleg Európa a világ második legnagyobb kokainpiaca. A legtöbb szállítmányt - összesen 121 tonnányit - 2006-ban kobozták el az öreg kontinensen, 2009-re azonban 57 tonnára esett vissza a lefoglalt kokain mennyisége. A többnyire Latin-Amerikából származó kábítószer nagy része a spanyol kikötőkbe, illetve a repülőtereken keresztül érkezik Európába – teszik hozzá a szakértők.

Suller György, a NAV vám- és jövedéki szóvivője a Nemzetközi Kábítószer-ellenes Világnap kapcsán korábban kifejtette: a pénzügyőrök 2013 első negyedévében 47 esetben 25 kilogrammnyi kábítószerre bukkantak a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. „A drog általában kis csomagokban, egyenként kisebb mennyiségben, leleményesen elrejtve, jellemzően postaforgalomban érkezik a légikikötőbe” – magyarázta Suller. A tavalyi évben egyébként 170 esetben összesen 1634 kilogramm különféle kábítószert - többnyire marihuánát foglaltak le a magyar pénzügyőrök. A legnagyobb drogforgalom pedig elsősorban a déli határszakaszon volt. A kábítószereket többnyire duplafalú kamionban, üzemanyagtartályban próbálják elrejteni, amelyet a kamionröntgen, illetve kábítószerkereső kutyák segítségével derítenek fel – árulta el Suller.

Győzködni próbálják a parasztokat

Jóllehet, Kolumbiát hosszú évtizedek óta a világ elsőszámú kokain-termesztőjeként tartják számon, a tavalyi évben Peru mellett állítólag már Bolívia is megelőzte a közel 47 millió lakosú latin-amerikai országot – nyilatkozta a brit BBC hírtelevíziónak Gil Kerlikowske, az Egyesült Államok nemzeti kábítószer-ellenőrzési hivatalának vezetője.

A kolumbiai honvédelmi miniszter szerint ugyanakkor az eredmények azt mutatják, hogy a hatóságoknak megérte újabb és újabb erőfeszítéseket tenni a kokain visszaszorítása érdekében. A dél-amerikai ország fegyveres erőinek ráadásul tavaly már sikerült elérnie „a különféle terrorszervezetek és bűnbandák vezetőit is” – mutatott rá a politikus.

Heroinisták Cali belvárosában
AFP / Luis Robayo

Juan Carlos Pinzon hangsúlyozta, a kormány tovább folytatja az ültetvényeken dolgozó parasztoknak szánt szociális programokat, melyek igyekeznek meggyőzni a farmereket arról, hogy a kokacserje helyett más, legális növényfajtákat termesszenek. „Emellett persze a jövőben sem hagyjuk futni a drogcsempészeket” – szögezte le Pinzon.

Likvidálták a gerillavezéreket

A politikus hangsúlyozta, az eredmények főként annak köszönhetők, hogy a hatóságoknak sikerült meggyengítenie az ország legbefolyásosabb gerillaszervezetét, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erőit (FARC). „A kormány több gerillavezért is likvidált, a lázadók száma pedig nyolcezer főre csökkent, ami a fele az ezredfordulós számnak” – magyarázta Pinzon. Todd Howland, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint ugyanakkor a szélősbaloldali gerillák és a kabinet között tavaly novemberben megindult béketárgyalások miatt már régen tűzszünetet kellett volna hirdetni Kolumbiában. Juan Carlos Pinzon ezzel szemben úgy látja, hogy a kormánynak „egy pillanatra sem szabad feladnia” a gerillák elleni harcot. Mint fogalmazott, a hatóságok „nem ülhetnek ölbe tett kézzel, miközben a baloldali gerillák olyan bűncselekményeket követnek el, mint az illegális bányászat, a drogcsempészet, illetve a gyerekkatonák toborzása”. A 41 éves politikus szerint ráadásul „az ajtó nyitva áll minden lázadó számára, hogy letegye fegyvert”.

A Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők csoportja közel fél évszázada alakult, elsősorban a szegényparasztság érdekeinek a védelmében. A bogotai kormánnyal vívott harc a becslések szerint 600 ezer halálos áldozatot követelt az elmúlt harminc évben, ráadásul 3,7 millióan elmenekültek a lakóhelyükről, további 15 ezren pedig eltűntek.

Elfogták a legnagyobb kokainbárót

Az európai kokainválságot tovább mélyítheti, hogy a múlt héten ötven drogcsempészt vettek őrizetbe albán, spanyol és portugál nyomozók. A hatóságok azután kezdték meg akciójukat, hogy néhány nappal korábban Kolumbiából Olaszországba szállították a 65 éves Roberto Pannunzit, akit az olasz államügyészség a "világ legnagyobb kokainimportőreként" tartott számon.

Roberto Pannunzi elfogása 2013. július 6-án
AFP / Guillermo Legaria

Az ötven gyanúsított feltehetőleg a Pannunzival kapcsolatban álló négy drogcsempész banda tagja volt. A bűnözők főként Dél-Amerikából szállították a kokaint és más kábítószereket Olaszországba. "A csempészet kifinomult módszereit alkalmazták, például folyadékká alakították a kokaint, majd gyanún felül álló tárgyakat, köztük bokszfelszereléseket itattak át vele" - közölte Lorenzo Sabatino, a rendőrségi akció vezetője.

Az őrizetbe vett férfiak egyike Franco Lasi, az egyik drogcsempész banda vezetője, akinek otthonában a rendőrség százezer euró készpénzt talált, majd felfedeztek egy titkos csapóajtót is, amelyen a gyanúsított próbált elmenekülni. Az elfogása előtti hetekben Lasi valószínűleg 200 kilogramm kokain szállítását szervezte meg Pannunzi kapcsolatai segítségével Kolumbiából.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!