szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két nemzetközi jogvédő szervezet, a Human Rights Watch (HRW) és az Amnesty International (AI) is követelte csütörtökön: a szíriai kormány tegye lehetővé az ENSZ ott-tartózkodó vegyifegyver-ellenőreinek, hogy felkeressék az előző napi állítólagos mérgesgáztámadás helyszínét.

A szíriai felkelők azzal vádolják Bassár el-Aszad szíriai elnök erőit, hogy ideggázt vetettek be szerda hajnalban Damaszkusz külterületén, és a támadásban több mint 1300 ember életét vesztette. A szíriai kormány határozottan tagadta a vádat.

A szíriai hatóságoknak haladéktalanul lehetővé kell tenniük, hogy az ENSZ szakértői csoportja felkeresse az állítólagos gáztámadás helyszínét - közölte az Amnesty International közel-keleti és észak-afrikai régióval foglalkozó részlegének helyettes vezetője. A szíriai vezetésnek akadálytalan belépést kell biztosítania minden érintett helyszínre - fűzte hozzá. Az igazgató-helyettes hozzátette: ha valóban mérges gázt vetettek be civilek ellen - amit az AI nem tudott független forrásból megerősíteni -, az háborús bűncselekmény, és az esetet a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kell utalni.

A New York-i székhelyű HRW-nek a közel-keleti térségért felelős igazgatója elmondta: szemtanúk és orvosok - "borzalmas részleteket is tartalmazó" - beszámolói arra utalnak, hogy valóban vegyifegyver-támadás történhetett. "Az egyetlen módja, hogy kiderítsük, valójában mi történt, ha beengedjük az ENSZ ellenőreit" - mondta az igazgató. Két helyi orvos elmondása szerint az áldozatoknál fulladásos tünetek és izomgörcs jelentkezett, emellett habzott a szájuk és teljesen összeszűkült a pupillájuk. Ezek pedig az idegméreg tünetei - jegyezte meg a HRW.

Más szakértők szerint ugyanakkor a bizonyítékként bemutatott videofelvételek nem teljesen meggyőzőek.

Az ENSZ ellenőrei vasárnap érkeztek Damaszkuszba. Feladatuk, hogy megvizsgáljanak három olyan helyszínt az arab országban - az Aleppó melletti Hán el-Aszalt, a főváros melletti Atajbét és Homsz városát -, ahol hírek szerint vegyi fegyvert vetettek be. A lázadók és a kormányerők kölcsönösen egymást vádolják.

Bekir Bozdag török miniszterelnök-helyettes kijelentette: csak a kormányerők rendelkeznek vegyi fegyverrel. A kormánytag fölszólította a nemzetközi közösséget, hogy lépjen föl ez ellen az "emberiesség elleni bűntett" ellen, és vessen véget az Aszad hadereje által alkalmazott erőszaknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!