szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerdán is folytatódott Izlandon az ország európai uniós csatlakozási folyamatának leállítása elleni, előző nap kezdődött több ezres tüntetés.

A tiltakozók kedden a parlamentnél vonultak fel, miközben a képviselők azt a törvényjavaslatot vitatták meg, amely a csatlakozási tárgyalások leállítását és a tagsági kérelem visszavonását mondaná ki. A rendőrség becslése szerint mintegy háromezer-ötszáz tüntető azt követelte, hogy a korábbi döntésnek megfelelően tartsanak népszavazást a témáról. Szerdán folytatódott a tiltakozás a törvénytervezet ellen Reykjavíkban.

Mintegy 30 ezer izlandi állampolgár írta alá szerdán azt a petíciót, amely egy az uniós csatlakozási tárgyalások folytatásáról szóló népszavazás kiírását követeli. Az internetes petíciót eddig az ország lakosságának mintegy tizede támogatta.

Az AFP francia hírügynökség úgy vélte, hogy amennyiben népszavazást írnának ki a szigetországban a kérdésről, az EU-csatlakozás elutasítása mellett voksolnának többen, mivel a közvélemény régóta elutasítja például a brüsszeli halászati politikát. A csatlakozási folyamat hívei ugyanakkor úgy gondolják, hogy Izland sokat nyerhetne az euró bevezetésével, amely stabilizálhatná az ország gazdaságát.

Izlandon tavaly euroszkeptikus pártok kerültek hatalomra. Az EU-párti balközép kormánykoalíciót leváltó Haladó Párt és Függetlenségi Párt már akkor jelezték, hogy nem értenek egyet az uniós csatlakozással, és népszavazást rendeznek a tagsági kérelem visszavonásáról. Gunnar Bragi Sveinsson külügyminiszter a múlt héten viszont már azt jelentette be, hogy a két kormánypárt törvényjavaslatot készített, amely már csak arra az esetre helyez kilátásba népszavazást, ha az ország újabb csatlakozási kérelmet tervezne benyújtani Brüsszelben.

A szigetország bankrendszere a nemzetközi pénzügyi válság kirobbanásakor, 2008 végén megroggyanni látszott, ami megnövelte az EU-csatlakozás támogatását is. A gazdasági stabilitás uniós támogatásába vetett hit azonban csökkenni kezdett, amikor felszínre kerültek az EU-tagállamok önnön adósságproblémái. Közvélemény-kutatások szerint a lakosság többsége ma már ismét az EU-csatlakozás ellen szavazna.

A 320 ezres népességű Izland a kormányváltás előtt már előrehaladott csatlakozási tárgyalásokat folytatott az unióval. Összesen 35 tárgyalási témafejezetből 21-et megnyitottak meg, és tízet eredményesen le is zártak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!